Pracujesz zdalnie? Możesz nawet stracić wzrok! Wszystko przez nowe przepisy

i

Autor: pexels.com Pracujesz zdalnie? Możesz nawet stracić wzrok! Wszystko przez nowe przepisy

Zdrowie

Pracujesz zdalnie? Możesz nawet stracić wzrok! Wszystko przez nowe przepisy

2023-04-04 9:28

Złe informacje dla wszystkich pracujących w domu! Wszystkich będących na pracy zdalnej nie obejmie obowiązujący od lat przywilej pracowniczy – po wejściu w życie nowelizacji kodeksu pracy pracodawcy nie będą refundować im zakupu okularów korygujących wzrok - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowe przepisy uderzą w pracę zdalną?

Jak donosi gazeta, wynika tak z odpowiedzi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Resort szykuje już zmianę, by ten obowiązek przywrócić.

Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej wchodzą w życie 7 kwietnia. Okazuje się jednak, że do takiej pracy nie będzie miało zastosowania rozporządzenie z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Dla wielu pracodawców może to być spore zaskoczenie, bo brali oni pod uwagę te przepisy, planując pracę zdalną po zmianach.

Rozporządzenie nakazujące pracodawcy zapewnić osobie pracującej przed ekranem komputera: krzesło, biurko, monitor, klawiaturę, myszkę, i pokryć koszty zakupu okularów korekcyjnych, określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii dla „stanowisk pracy”. Tymczasem jak zauważa DGP nowela kodeksu pracy mówi o „stanowiskach pracy zdalnej”.

Pracodawca nie wyposaży miejsca pracy. Resort szykuje nowe rozwiązanie

Gazeta wskazuje, że w opinii MRiPS nie są to pojęcia tożsame. Oznacza to też, że przy pracy zdalnej po 7 kwietnia pracodawca nie będzie miał obowiązku zapewniania przewidzianego w tym rozporządzeniu wyposażenia, mebli czy monitora do pracy w domu.

"Dlatego resort rodziny już przygotowuje rozwiązanie, które nałoży na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok. Co ważne, ten problem nie dotyczy osób zatrudnionych hybrydowo" - informuje dziennik.

Praca zdalna – jaka rekompensata za prąd?

Jak przypomniano, pracodawca będzie musiał zapewnić zdalnemu pracownikowi rekompensaty za energię elektryczną i internet w wysokości od 1,60 zł do 3,00 zł za jeden dzień. W ryczałcie nie można jednak uwzględnić braku np. darmowej kawy. Pracodawca nie ma też obowiązku finansowania np. mydła czy papieru toaletowego.

Praca zdalna dla rodziców - wchodzą w życie nowe przepisy | M jak Mama
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE