Pracowałeś przed 1999 rokiem? Ta informacja ZUS może zmienić wysokość świadczenia! Możliwa wyższa emerytura

i

Autor: Jakub Sadkowski ZUS przypomina, że wysokość emerytur może ulec zmianie. Wystarzy jedynie dostarczyć te dokumenty

Emerytura

Pracowałeś przed 1999 rokiem? Koniecznie zobacz tę informację ZUS! Możesz mieć wyższą emeryturę

2024-04-28 18:29

W 2024 roku warto przejrzeć w szafie stare dokumenty od pracodawców. W jakim celu? Możecie być mocno zaskoczeni. Jest bowiem szansa na uzyskanie wyższej emerytury. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, niektóre materiały trzymane w domowych archiwach, mogą podnieść wysokość świadczenia.

Spis treści

  1. Emerytura może być wyższa! Konieczne będzie przedstawienie tych dokumentów
  2. Pracowałeś przed 1999 rokiem? Koniecznie zobacz tę informację ZUS!

Emerytura może być wyższa! Konieczne będzie przedstawienie tych dokumentów

Jest pewien sposób na otrzymanie wyższej emerytury. Na początku roku przypominał o nim Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W domowych archiwach wystarczy poszukać dokumentów dotyczących historii naszego zatrudnienia.

Jeżeli dotychczas ZUS nie otrzymał takich dokumentów, należy je przestawić w zakładzie. Takim sposobem uzupełnimy dane. W ten sposób możemy podnieść nasze świadczenie.

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 15
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?

Pracowałeś przed 1999 rokiem? Koniecznie zobacz tę informację ZUS!

Jest to możliwe, w przypadku osób zatrudnionych przed 1999 rokiem. To w tym roku reforma systemu emerytalnego wywołała spore zamieszanie. Do dzisiaj niektórzy emeryci i renciści odczuwają jej skutki. ZUS regularnie przypomina, że świadczenia osób zatrudnionych przed 25 laty mogą być wyższe niż obecnie.

Trzeba zauważyć, że nawet jeżeli ktoś pracował w tamtym czasie, to w przypadku gdy ZUS nie ma na to dowodów, wówczas wysokość świadczenia jest naliczana ze szkodą dla ubezpieczonego. Dlatego warto poświęcić na to chwilę. Czasem konieczny będzie kontakt z byłym pracodawcą, a jeżeli firma nie istnieje, to z archiwum zakładowym.

- Likwidowane lub przekształcone zakłady pracy miały najczęściej swoich następców prawnych i to te podmioty powinny przejąć archiwalne dokumenty - wskazuje w rozmowie z Interią Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

ZUS w takiej sytuacji wskaże, jakie dokumenty będą potrzebne. Jeżeli uda się odnaleźć brakujące dokumenty, kwota emerytury zostanie naliczona ponownie, zgodnie z nowymi zasadami.

To koniec 13. i 14. emerytury?! On przejrzał plany rządu Tuska. "Zostaną wprasowane i znikną"
Listen on Spreaker.