Patron Białegostoku 2023. Radni PiS chcą wyboru legendy Armii Krajowej!

i

Autor: Łukasz Stepaniuk Patron Białegostoku 2023. Radni PiS chcą wyboru legendy Armii Krajowej!

Patron Białegostoku 2023. Radni PiS chcą wyboru legendy Armii Krajowej!

2022-10-13 20:21

Radni PiS chcą, by podporucznik Zbigniew Rećko ps. "Trzynastka", który w 1942 roku przeprowadził akcję wyprowadzenia z białostockiego aresztu gestapo trzech członków sztabu i łączniczki okręgu Białystok AK, był patronem 2023 roku w tym mieście. Przypada wtedy setna rocznica jego urodzin.

Patron roku 2023 w Białymstoku

Radni PiS przypominają w przygotowanym projekcie stanowiska, którym Rada Miasta ma zająć się na sesji pod koniec października, że Zbigniew Rećko urodził się w Białymstoku, tu ukończył podstawówkę i do wybuchu II wojny światowej kontynuował naukę w gimnazjum, tu też działał w harcerstwie. W Białymstoku jest ulica jego imienia, jest też tablica informująca o akcji "Trzynastki" w miejscu, gdzie w 1942 roku mieściła się siedziba gestapo.

Patriota, harcerz, żołnierz Armii Krajowej - mówili o nim uczestnicy konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek, a poświęconej inicjatywie upamiętnienia Rećki poprzez ustanowienie patrona roku 2023 w Białymstoku. "Mamy nadzieję, że projekt zyska poparcie radnych. Taki człowiek, w tych czasach, gdzie za bliską granicą mamy konflikt zbrojny, może wskazywać drogę dla młodego pokolenia. Miejmy nadzieję, że jego drogą nie będziemy musieli podążać, że będziemy żyć w pokoju, ale co przyniesie przyszłość, tego jeszcze nie wiemy" - mówił radny PiS Paweł Myszkowski.

Kim był Zbigniew Rećko?

Zbigniew Rećko (1923-1946) zginął w walce z plutonem operacyjnym MO koło Wysokiego Mazowieckiego (Podlaskie). Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w miejscowości Kobylin-Borzymy. Jesienią 1942 roku, 19-letni wówczas Rećko, wsławił się akcją samodzielnego wyprowadzenia z białostockiego aresztu gestapo trzech członków sztabu i łączniczki okręgu Białystok Armii Krajowej. Pracował wówczas jako tłumacz gestapo w jego siedzibie przy obecnej ulicy Sienkiewicza.

W nocy 31 października 1942 roku strażnikom pełniącym służbę w areszcie podał bimber ze środkami nasennymi. Choć po dziedzińcu krążyli inni strażnicy, wyprowadził więźniów, jednego po drugim i przekazał czekającej w pobliskiej bramie grupie osłonowej. Wyprowadził też łączniczkę AK, ale w czasie ucieczki z nią musiał zastrzelić na ulicy uzbrojonego strażnika pocztowego, który ich zatrzymał.

Białystok. Policjanci uratowali mężczyznę, który próbował popełnić samobójstwo. Najpierw musieli go obezwładnić
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE