Dworzec PKP

Otwarto centrum przesiadkowe w Białymstoku. Tak obecnie wygląda okolica dworca PKS i PKP [ZDJĘCIA]

2023-09-28 16:01

Centrum przesiadkowe w rejonie dworca PKS i PKP jest już w użytkowaniu. Mieszczą się tam obecnie zajezdnie autobusów miejskich. Wybudowano je w ramach projektu "Intermodalny Węzeł Komunikacyjny", dzięki któremu zmienia się okolica miejskich dworców w Białymstoku. Sprawdziliśmy jak obecnie postępują prace.

Na początku wakacji dokumentowaliśmy postęp prac przy białostockich dworcach. Porównanie tego jak wyglądały okolice obiektów w lipcu możecie zobaczyć tutaj.

Centrum przesiadkowe w Białymstoku otwarte

- W centrum przesiadkowym znajdują się perony i zatoki autobusowe, wiaty przystankowe przy jednokierunkowych drogach manewrowych, jest też droga manewrowa i parking typu "kiss & ride" dla pojazdów osobowych. Są również chodniki, ścieżki rowerowe i parking rowerowy - powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

- Przejścia dla pieszych są odpowiednio oznaczone z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Nie zapomnieliśmy o elementach małej architektury i zieleni. Zadbaliśmy o odpowiednią infrastrukturę techniczną, czyli między innymi oświetlenie, kanalizację ze zbiornikami retencyjnymi czy monitoring wizyjny - dodał Tuchliński.

Przydworcowe centrum przesiadkowe zostało uruchomione 1 września.

Centrum przesiadkowe przy dworcu PKS. Inwestycja na 17,5 mln zł

Teren tej inwestycji objął 18 tys. m2. W tym: 7 150 m2 jezdni, ok. 5500 mb dylatacji, 6800 m2 chodników i ścieżek rowerowych, ok. 1600 mb granitowych krawężników i 180 mb peronowych krawężników z polimerobetonu. Zieleń zajęła ok. 3 tys. m2. Nasadzenia zostały dobrane w sposób przemyślany, tak, aby zapewniona była ich sezonowa ciągłość.

Budowa przydworcowego centrum przesiadkowego kosztowała ponad 17 mln 487 tys. zł. To część projektu współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Cała budowa Intermodalnego Węzła Komunikacyjnego to koszt ponad 212 mln 195 tys. zł. Dofinansowanie z UE wynosi ponad 135 mln 102 tys. zł.

Aktualnie w centrum przesiadkowym kończą i rozpoczynają trasę autobusy trzech linii: 22, 100 i 107.

Intermodalny Węzeł Komunikacyjny w Białymstoku

Zakończenie kolejnego etapu budowy Intermodalnego Węzła Komunikacyjnego, czyli przebudowy ul. Bohaterów Monte Cassino i Łomżyńskiej, planowane jest z kolei na koniec października tego roku.

Przy dworcu PKP powstają wciąż także przejścia podziemne, prawie gotowe są natomiast już nowe perony. Postęp prac możecie śledzić na naszych zdjęciach.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE