Nowy mural w Bibliotece Uniwersyteckiej UwB. Upamiętniono na nim jej patrona

2022-10-05 11:02
Nowy mural w Bibliotece Uniwersyteckiej UwB. Upamiętniono na nim jej patrona
Autor: Łukasz Nowicki/UwB Nowy mural w Bibliotece Uniwersyteckiej UwB. Upamiętniono na nim jej patrona

Mural z portretem Jerzego Giedroycia, patrona biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku – znalazł się na jednej ze ścian w nowym budynku biblioteki. Uroczyście odsłonięto go we wtorek 4 października.

Mural w Bibliotece Uniwersyteckiej UwB

Biblioteka Uniwersytecka od ubiegłego roku mieści się w nowej siedzibie w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Patronem biblioteki jest Jerzy Giedroyć (1906-2000), który wspierał rozwój białostockiej uczelni. Jest też pierwszym doktorem honoris causa UwB, dyplom odebrał w 1998 r.

"Redaktor Giedroyć jest związany z uniwersytetem właściwie od początku" – mówił przed odsłonięciem muralu rektor UwB prof. Robert Ciborowski. Podkreślił też związki Giedroycia z uniwersytetem poprzez jego zainteresowanie "wyjściem na Wschód".

"My jako Białystok, jako uniwersytet, mamy tę misję wpisaną właściwie w fundament funkcjonowania naszej uczelni, a "zatem jest to dla nas postać szczególnie ważna, szczególnie istotna" – mówił Ciborowski i dodał, że cieszy się, że postać Giedroycia nie tylko patronuje bibliotece, ale teraz znalazła się na muralu i będzie trwałym elementem kampusu.

Jerzy Giedroyć w historii UwB

"To osoba bardzo ważna dla uniwersytetu i naszej biblioteki. To osoba, która w dniu wręczenia doktoratu honoris causa sformułowana w swojej mowie pewną ideę uniwersytetu pogranicza, jakim niewątpliwie jesteśmy" – mówił dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej dr hab. Piotr Chomik. Przypomniał też, że Giedroyć był jedną z osób, dzięki której udało się wybudować pierwszą siedzibę biblioteki (obecnie siedziba Książnicy Podlaskiej – red.). Dodał, że nie tylko poparł on pomysł powstania, ale zabiegał też o ministerialne środki.

Mural Giedroycia widnieje na ścianie w głównym holu nowej biblioteki. Autorem muralu jest student UwB Łukasz Panasewicz. Mówił dziennikarzom, że chciał podkreślić "nietuzinkowość i niecodzienność" Giedroycia i dodać od siebie coś wyjątkowego. Za portretem są dwa cienie. Na jednym z nich namalowane są roślinne akcenty, co – jak mówił Panasewicz – ma symbolizować naturę regionu. Dodał, że całość jest monochromatyczna, bo w takim stylu tworzy.

Mural – jak zapowiadają władze biblioteki – ma się znaleźć na szlaku białostockich murali. Jest tam obecnie blisko 50 naściennych malowideł.

Jechał pijany bez powietrza w kole
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE