Nowy mural powstał na ścianie SP nr 20 w Białymstoku. Władysław Sikorski jest jej patronem

i

Autor: Adam Ludwiczak/ UM Białystok Nowy mural powstał na ścianie SP nr 20 w Białymstoku. Władysław Sikorski jest jej patronem

Nowy mural powstał na ścianie SP nr 20 w Białymstoku. Władysław Sikorski jest jej patronem

2022-10-13 21:44

W środę 12 października doszło do odsłonięcia muralu, który ozdobił ścianę SP nr 20 w Białymstoku. Uwiecznił on gen. Władysława Sikorskiego, patrona tej szkoły. To piąty mural w stolicy Podlasia powstały na ścianie szkoły.

Nowy mural w Białymstoku

Mural powstał na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego przy ul. Leśnej 30. Przedstawia on patrona tej placówki. Mural powstał we współpracy z Fundacją Otwarta Edukacja w ramach zadania MON „MUR,ALE historia wojska polskiego”. Autorami są Rafał Roskowiński i Dariusz Paczkowski.

Władysław Sikorski. Kim był?

Władysław Eugeniusz Sikorski (pseudonim „Strażnica”, „Eugeniusz Strażnica”, „Gazda”) urodził się 20 maja 1881 r. w Tuszowie Narodowym. Był polskim żołnierzem, politykiem, generał broni Wojska Polskiego, premierem i ministrem spraw wojskowych II Rzeczypospolitej. Od 30 września 1939 r. był premierem rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, twórcą i naczelnym wodzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zginął 4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej w Gibraltarze.

Murale szkolne w Białymstoku

Inne murale zdobiące szkoły w Białymstoku przedstawiają m.in.:

  • Kazimierza Górskiego,
  • Henryka Sienkiewicza,
  • Marię Skłodowską-Curie,
  • Marię Konopnicką.
Rolnicy. Podlasie. Gienek i Sławek zbierają śliwki na wino
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE