Nowe przepisy od 1 sierpnia. Przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić na ZUS sporo pieniędzy

i

Autor: wikimedia.org/Henryk Borawski Od 1 sierpnia weszły nowe przepisy dotyczące ZUS-u

ZUS

Nowe przepisy ZUS od 1 sierpnia. Przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy

2023-08-08 12:52

Od 1 sierpnia 2023 roku w życie weszły nowe przepisy. Dotyczą one tzw. Małego ZUS-u Plus. Przedsiębiorcy korzystający z ulgi będą mogli cieszyć się dłuższym okresem niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Ustawa w tej sprawie została podpisana przez prezydenta.

Nowe przepisy od 1 sierpnia. Niższe składki przez dodatkowe 12 miesięcy

Firmy z sektora małych przedsiębiorstw to niezwykle istotny element polskiej gospodarki. Przepisy te skierowane są szczególnie do nich. Dzięki naszym rozwiązaniom będą mogli oni opłacać niższe składki jeszcze dłużej. Pomoże im to w zachowaniu ciągłości działania w trudnych czasach. To oszczędność nawet kilkuset złotych miesięcznie przez kolejny rok - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Chodzi o Mały ZUS Plus. Od 1 sierpnia przedsiębiorcy korzystający z ulgi w składkach na ubezpieczenie społeczne będą mogli opłacać niższe składki przez dodatkowe 12 miesięcy.

Mały ZUS Plus. Kto skorzysta z niższych składek?

Mały ZUS plus to niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok kalendarzowy. Ulga nie obejmuje natomiast składki zdrowotnej.

Z tego rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Przedłużone ulgi. W 2023 r. skorzysta 66 tys. przedsiębiorców

Zgodnie z dotychczasowymi zasadami, z Małego ZUS Plus przedsiębiorcy mogli korzystać przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia firmy. Od 1 sierpnia okres ten zostanie wydłużony dla nich o kolejne 12 miesięcy, dzięki czemu będą mogli skorzystać z rozwiązana łącznie przez 48 miesięcy.

Szacujemy, że z wprowadzanego rozwiązania skorzysta w tym roku 66 tys. przedsiębiorców, a także 142 tys. osób w 2024 r. i 105 tys. osób z 2025 r. Maksymalne zmniejszenie wpływów składkowych wynikające z tej zmiany to 2,0 mld zł rozłożone na lata 2023-2025 - przekazała Gertruda Uścińska, szefowa ZUS.

Czego najbardziej boją się Polacy? Zobacz poniżej.

Sławomir Mentzen – najmocniejsze pytania widzów: likwidacja ZUS, aborcja, religia w szkołach, dostęp do broni, rewolucja w emeryturach