Nowe dotacje dla firm z podlaskiego. Zobacz, jak dostać bezzwrotną pożyczkę

2021-01-22 8:05
Nowe dotacje dla firm z podlaskiego
Autor: pixabay Nowe dotacje dla firm z podlaskiego

Kolejna odsłona Podlaskiego Pakietu Gospodarczego oraz konkurs na rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego, a także prowadzenie badań nad nowymi produktami to dodatkowe wsparcie, które będzie dostępne dla przedsiębiorców w 2021 roku. Taką decyzję podjął w czwartek (21.01) zarząd województwa podlaskiego, dodając do harmonogramu naborów wniosków dwa konkursy właśnie dla firm.

- Tak jak zapowiadaliśmy, wygospodarowaliśmy kolejne fundusze unijne na pomoc naszym przedsiębiorcom w czasie pandemii. W ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego już niedługo uruchomimy aż 25 mln zł na sfinansowanie kapitału obrotowego – zapowiada Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Nowe dotacje dla firm z województwa podlaskiego

W ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego wsparcie mogą otrzymać firmy odnotowujące straty w związku z pandemią COVID-19. Chodzi o mikro i małe przedsiębiorstwa. Wnioski będą zbierane już od lutego, a budżet projektu to aż 25 mln zł.

Pakiet stanowić ma pomoc w bieżącym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Dotacje firmy mogą przeznaczyć na zaspokojenie najważniejszych potrzeb, m.in.:

  • zakup towarów i materiałów do produkcji,
  • spłatę zobowiązań kredytowych,
  • artykuły sanitarne i zakup ochronnej odzieży służbowej.

Dotacja będzie bezzwrotna, a firmy nie muszą ponosić kosztów związanych z realizacją projektu i wkładem własnym.

Tego typu bezzwrotna pożyczka była dostępna już w ubiegłym roku. Wówczas podlascy przedsiębiorcy uzyskali dofinansowania, dopłaty do wynagrodzeń pracowników i dotacje na kapitał obrotowy. Jak informuje urząd marszałkowski, w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego firmy uzyskały już 177 mln zł wsparcia i to nie koniec pomocy.

ESKA XD #014

Nowe dotacje dla firm na projekty badawcze

Bezzwrotna pożyczka dla małych i średnich firm z województwa podlaskiego to jednak nie wszystko. W ramach PPG w harmonogramie pojawi się jeszcze jeden konkurs dla przedsiębiorców. Jego budżet wynosi 8 mln zł. Firmy będą mogły składać wnioski na projekty związane z rozwojem zaplecza badawczego – zakup sprzętu do laboratorium, inwestycje w aparaturę.

Wsparcie będzie udzielane na prowadzenie przez przedsiębiorstwo prac badawczo- rozwojowych, gdzie elementem projektu może być również wdrożenie wyników tych prac. Inwestycje w taką infrastrukturę pozwolą na wytwarzanie lepszych produktów w bardziej nowoczesnych technologiach. Dzięki temu podlaskie firmy zdobędą lepszą pozycję na rynku – będą bardziej konkurencyjne.

Nabór wniosków na tego typu projekty rozpocznie się w kwietniu tego roku.

Nowy harmonogram oraz informacje o konkursach będą dostępne na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE