Noc Muzeów 2023 w Białymstoku. Znamy program i listę muzeów!

i

Autor: pixabay.com pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Noc Muzeów 2023

Noc Muzeów 2023 w Białymstoku. Znamy program i listę muzeów!

2023-05-08 14:51

Noc Muzeów 2023 zbliża się już wielkimi krokami, a miasto Białystok również z tej okazji przygotowało sporo atrakcji. W dalszej części artykułu sprawdzisz, co zaplanowały na tę imprezę najważniejsze ośrodki kultury stolicy Podlasia. Program, listę muzeów i najważniejsze informacje na Noc Muzeów 2023 Białystok publikujemy poniżej.

Noc Muzeów – co to?

Noc Muzeów 2023 to najlepsza, a być może nawet jedyna taka szansa w ciągu roku, aby odwiedzić większość muzeów, galerii i innych ośrodków kultury w Białymstoku i okolicy. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu nietypowej formy tego wydarzenia. Większość instytucji jest bowiem otwarta do późnych godziny wieczornych i nocnych, z tej okazji również przygotowywane są dodatkowe atrakcje. I jeszcze jedna kwestia: idea Nocy Muzeów zakłada darmowe wejście do każdej placówki. Kiedy wypada Noc Muzeów 2023 w Białymstoku? Jak wygląda program wydarzenia? Dowiesz się poniżej.

Noc Muzeów 2023 Białystok – termin

Edycja Nocy Muzeów w 2023 r. odbędzie się w Białymstoku 13 maja.

Noc Muzeów 2023 w Białymstoku – program

Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10, godz. 18:00-00.00

Wstęp wolny na wystawy czasowe oraz wystawę stałą: PREZENTACJE NA BRYTYJSKIM DWORZE 1898–1929.

Wystawy czasowe:

  • UKRAINA PRZED WIEKAMI
  • GALERIA MALARSTWA POLSKIEGO

18.00–19.30 – Muzeum na dobry wieczór. Zwiedzanie wystaw z przewodnikami z Działu Archeologii oraz Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wejście do muzeum pod opieką pracowników w grupach 30 os. co 30 minut.

22.00–23.30 – Muzeum na dobranoc. Zwiedzanie wystaw z przewodnikami z Działu Archeologii oraz Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wejście do muzeum pod opieką pracowników w grupach 30 os. co 30 minut.

18.00–21.00 – Pracownia Małego Artysty. Na najmłodszych zwiedzających czeka otwarta pracownia plastyczna, w której można zasiąść przed sztalugą i poczuć się jak artysta, tworząc własne dzieło. Inspiracją do prac mogą być obrazy z Galerii Malarstwa Polskiego.*Pracownia otwarta w godzinach 18.00–22.00. Jednorazowo w sali może przebywać do 25 osób. Opiekę nad dzieckiem sprawuje rodzic/opiekun.

Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37, godz. 18.00-00.00

Zwiedzanie wystaw:

  • W BIAŁOSTOCKIEJ KAMIENICY– ekspozycja odtwarzająca wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX/XX w.
  • ODZYSKANA HISTORIA. HOTEL RITZ– makieta legendarnego, niegdyś najświetniejszego hotelu w mieście.
  • BIAŁYSTOK – MAKIETA BAROKOWEGO MIASTA z widowiskiem multimedialnym „Wersal Północy wśród dźwięków i świateł”. Prezentacje widowiska multimedialnego będą się odbywać co pół godziny od godz. 18.00.
  • W RZECZY SAMEJ– prezentacja najciekawszych i zarazem najbardziej unikatowych eksponatów z przepastnego magazynu Muzeum Historycznego. Wśród nich rzeczy codziennego użytku, elementy garderoby, zabawki czy nawet przedmioty kultu religijnego.

Do tego:

18.00 – Warsztaty dla dorosłych oraz dzieci powyżej 10 lat – Szmaciaki – recykling zaczyna się w domu. Nadchodzące ciepłe dni to dobra okazja do porządkowania naszych szaf. Koszulki, które planujemy wyrzucić, możemy wykorzystać do wykonania podkładek, małych chodniczków do kuchni lub dziecięcego pokoju. Wykonane prace pozostaną własnością uczestnika. Nie zakładamy z góry konkretnego efektu końcowego pracy, nastawiając się raczej na zapoznanie się z techniką robienia na szydełku. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały i narzędzia, a udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zachęcamy do przyniesienia ze sobą nieużywanych już ubrań, które wykorzystamy na zajęciach. Liczba uczestników: 15 osób. Rezerwacja miejsc do 12 maja do godziny 15.00. Czas trwania: 90 minut.

20.30 – Secesja na horyzoncie! Drodzy miłośnicy historii i sztuki! Z wielką przyjemnością zapraszamy Was na wyjątkowe wydarzenie, podczas którego będziecie mieli okazję poznać historię secesji i dowiedzieć się, jak ten kierunek wpłynął na sztukę i architekturę. Ale to nie wszystko! Po wykładzie przejdziemy do praktyki. Stworzymy swoją własną torbę inspirowaną secesyjnym stylem. Liczba uczestników: 30 osób. Rezerwacja miejsc do 12 maja do godziny 15.00. Czas trwania: 60 minut.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17, godz. 18.00-22.00

18.00 – PREZENTACJA KSIĄŻKI „BAJKI W RZEŹBACH ZAPISANE”. W trakcie spotkania autorki książki przeniosą wszystkich uczestników w niezwykły świat opowieści inspirowanych portretami wybitnego rzeźbiarza Alfonsa Karnego. W dniu wydarzenia książka do nabycia w promocyjnej cenie.

19.00 – OPROWADZANIE PO WYSTAWIE STAŁEJ „ALFONS KARNY. OPUS VITAE”. Wystawa prezentuje dorobek artystyczny Alfonsa Karnego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku.

20.00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE CZASOWEJ „DYPLOMY 2023. WYSTAWA PRAC DYPLOMOWYCH UCZNIÓW PAŃSTWOWEGO LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. ARTURA GROTTGERA W SUPRAŚLU”.

Noc Muzeów 2023 z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku, ul. Warsztatowa 1A, godz. 18.00-00.00

„(nie)KULTURAlnie kontrolowani”

18.30 „PERŁY POLSKIEGO KABARETU” w wykonaniu Teatru T-3 (sala konferencyjna) pod opieką artystyczną Agnieszki Możejko-Szekowskiej na podstawie tekstów M. Hemara i J. Tuwima, scen z Kabaretu Dudek oraz piosenek z repertuaru: W. Gołasa, M. Fogga, W. Młynarskiego, J. Przybory i J. Wasowskiego oraz prezentacja dokumentów z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku dotyczących inwigilowania białostockich środowisk twórczych

Seanse filmowe

  • 20:00 - „Co by było gdyby zwierzęta mówiły?”
  • 21:00 - „Pokojówka”
  • 22:00 - „Co by było gdyby zwierzęta mówiły?”
  • 23:00 - "Czarny sufit"

od godz. 18.00 – do 24.00

  • Zwiedzanie magazynów Archiwum IPN, czyli co znajduje się w naszych magazynach?
  • Prezentacje baz archiwalnych oraz projektu: Archiwum Pełne Pamięci;
  • Omówienie katalogów tematycznych Biura Lustracyjnego;
  • Prezentacja wyników prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji i aktywność dla najmłodszych, którzy będą się mogli zamienić w archeologów „Dokop się do historii”;
  • Prezentacja zrealizowanych upamiętnień przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa;
  • Warsztaty plastyczne: wykonywanie drewnianych zakładek do książek, wycinanki, kolorowanki patriotyczne, układanie puzzli;
  • Turniej gier planszowych;
  • Spacer z przewodnikiem po miejscach pamięci w Białymstoku – godz.18.00 – miejsce zbiórki dla chętnych: Planty (Białystok) przy pomniku Danuty Siedzikówny ps. „INKA”.

Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1, godz. 18.00-00.00

Indywidualne zwiedzanie wystawy stałej oraz wystaw czasowych:

  • 2023 ROK JERZEGO NOWOSIELSKIEGO W MUZEUM IKON W SUPRAŚLU,
  • Veraicon. PASJA I ZMARTWYCHWSTANIE W TRADYCJI CHRZEŚCIJAŃSKIEGO WSCHODU I ZACHODU.

20.30 – PRELEKCJA „PASJA I ZMARTWYCHWSTANIE W IKONOGRAFII CHRZEŚCIJAŃSKIEGO WSCHODU I ZACHODU”. Liczba uczestników: 20 osób. Czas trwania: ok. 60 min. Informacje i obowiązkowe zapisy: 509 336 829.

Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2, godz. 18.00-00.00

Indywidualne zwiedzanie Wielkiej Synagogi oraz wystawy stałej w Domu Talmudycznym:

TYKOCIN W NURCIE HISTORII

19.00 – SPACER HISTORYCZNY „PODRÓŻ ARTYSTYCZNA DO LAT 70-TYCH XX W. TYKOCINA Z RYSZARDEM ROGALĄ”.

22.00 – WERNISAŻ WYSTAWY „Z TEKI ARTYSTYCZNEJ RYSZARDA ROGALI”. Ekspozycja prezentowana w Wielkiej Synagodze to zbiór ponad dwudziestu pięciu prac obrazujących Tykocin lat 70.

23.00 – OPROWADZANIA KURATORSKIE PO WYSTAWACH

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, Ratusz, ul. Mickiewicza 45, godz. 18.00-00.00

18.00 – OPROWADZANIA KURATORSKIE PO WYSTAWACH CZASOWYCH:

  • MALOWANE OBIEKTYWEM WIKTORA WOŁKOWA.
  • PRZYSZEDŁ ZNACHOR DO APTEKI…ZIOŁOLECZNICTWO I APTEKARSTWO NA PODLASIU
  • KAWA CZY HERBATA. ARCHEOLOGICZNE ŚWIADECTWA KONSUMPCJI NAPOJÓW W DAWNYM GDAŃSKU

19.00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWACH Nocne „czatowanie” na wystawie ,,Malowane obiektywem Wiktora Wołkowa” – grupa I

19.30 – WARSZTATY DLA DOROSŁYCH (max. 15 osób, możliwość wcześniejszych zapisów) Bielsk utrwalony – grupa I

Skoro Noc Muzeów, w dodatku z Wiktorem Wołkowem, to nie możecie wyjść od nas bez fotografii. Wykonamy ją podczas warsztatów, korzystając z jednej z najstarszych technik fotograficznych – cyjanotypii. Za temat posłużą archiwalne kadry Bielska sprzed stu lat, znajdujące się w muzealnych zbiorach! Stylowe, pełne artyzmu zdjęcia, które od początku do końca będą dziełem Waszych rąk, doskonale sprawdzą się jako dekoracja wnętrza.

19.30 – WARSZTATY DLA DZIECI (grupa max. 15 dzieci, możliwość wcześniejszych zapisów)

Od kakaowca do czekolady

Podczas zwiedzania wystawy ,,Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku”, dzieci poznają między innymi historię parzenia herbat czy przygotowywania czekolady oraz sposoby serwowania tych i innych napojów. W części praktycznej uczestnicy poznają sztukę ręcznego ozdabiania/malowania porcelany.

21.00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE. Nocne „czatowanie” na wystawie „Malowane obiektywem Wiktora Wołkowa” – grupa II

21.30 – WARSZTATY DLA DOROSŁYCH (max. 15 osób, możliwość wcześniejszych zapisów)Bielsk utrwalony – grupa II

22.00 oraz 23.00 – OPROWADZANIA KURATORSKIE PO WYSTAWACH