Niebezpieczne larwy atakują lasy w województwie podlaskim. Jak z nimi walczyć?

i

Autor: RDLP w Białymstoku Niebezpieczne larwy atakują lasy w województwie podlaskim. Jak z nimi walczyć?

Niebezpieczne larwy atakują lasy w województwie podlaskim. Jak z nimi walczyć? [GALERIA]

2022-06-01 14:23

Od kilku lat leśnicy w województwie podlaskim obserwują narastający problem z niebezpiecznymi larwami. Chodzi tutaj o pędraki m.in. chrabąszcza majowego, który może wywołać sporo szkód w rolnictwie, ogrodach i sadach.

Gdy tylko gleba osiągnie temperaturę ok. 10 stopni Celsjusza chrabąszcze wychodzą z ziemi i lecą w korony drzew na żer. Korzystają ze świeżych i miękkich liści. Żerują głównie na klonach, dębach, grabach i brzozach. Trwa to około dwóch tygodni. Największym problemem są jednak larwy, które potrafią żerować przez dłuższy czas.

Niebezpieczne larwy chrabąszcza. Dlaczego są groźne?

Głównie dlatego, że żyją one bezpiecznie pod ziemią przez cztery lata, żywią się korzeniami i szczątkami roślin, na początku traw, potem drzew, a w miarę rozwoju dobierają się do coraz grubszych korzeni. Z tego powodu stanowią one problem również rolnikom, ale też właścicielom ogrodów i sadów.

Larwy chrabąszcza. Jak z nimi walczyć?

Walka z larwami chrabąszcza nie jest łatwa, bo wymaga wielkiej wiedzy. Głównie odnośnie specyfiku gatunku oraz tego, kiedy najlepiej ograniczyć ich populację. Okazuje się, że taka szansa trafia się raz na cztery lata i leśnicy muszą wykorzystać czas między pojawieniem się chrabąszczy a zniesieniem jaj przez samicę. Jedna potrafi złożyć nawet 80 jaj, z których później rozwinie się 80 larw. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Polsce podkreśla jednak, że walka z tą populacją polega wyłącznie na jej ograniczeniu, a nie całkowitej likwidacji.

Larwy chrabąszcza w województwie podlaskim

W bieżącym roku leśnicy będą prowadzić rozszerzony monitoring rozwoju populacji chrabąszcza majowego w nadleśnictwie. Już teraz jednak rozważany jest oprysk z samolotu środkiem ochrony roślin w celu zminimalizowania szkód w podlaskich lasach. Leśnicy chcą zahamować dalszy rozwój larw chrabąszcza majowego.

Tomaszewski uderza w Lewandowskiego