Nadchodzi ważna data dla wszystkich emerytów. Sprawdź co musisz zrobić, aby otrzymać wysoką emeryturę

i

Autor: J.S. Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Emerytura

Nadchodzi ważna data dla wszystkich emerytów. Sprawdź co musisz zrobić, aby otrzymać wysoką emeryturę

2024-02-28 7:25

Emeryci i renciści, którzy w ubiegłym roku dorabiali do swoich świadczeń, muszą poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Mają na to czas do końca lutego. Mowa między innymi o wynagrodzeniach z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie czy przychodach z prowadzenia działalności gospodarczej.

Emeryci i renciści, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, podlegają limitom w dorabianiu do świadczeń. To 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

- Są oni zobowiązani do końca lutego poinformować ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 r. - wyjaśnił rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Informacja ta jest potrzebna Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, w celu ustalenia prawidłowej wysokości świadczenia.

Dorabiasz do świadczenia emerytalnego? Sprawdź co należy rozliczyć

Przychody rozliczane są na podstawie zaświadczenia z zakładu pracy dorabiającego emeryta lub rencisty. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, należy złożyć własne oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Rozliczeniu podlegają także przychody z pracy za granicą lub z te tytułu bycia członkiem rady nadzorczej.

Warto złożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. ZUS będzie mógł wtedy rozliczyć świadczenie w najkorzystniejszy sposób.

Dorabianie do renty i emerytury. Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Emeryci i renciści, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać bez ograniczeń oraz bez konieczności informowania ZUS-u o zarobkach.

- Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie 2023 r., to muszą rozliczyć się w ZUS-ie z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego - podkreślił Żebrowski.

Limity te nie dotyczą też osób pobierających:

  • rentę rodzinną,
  • emeryturę częściową,
  • rentę inwalidy wojennego,
  • rentę inwalidy wojskowego,
  • rentę rodzinną po inwalidzie wojskowym.

Informacji o zarobkach nie muszą również udostępniać uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat. Chodzi o tych pobierających rentę rodzinną i zatrudnionych na umowie zleceniu. Wyjątek w tym przypadku stanowią uczniowie pobierający renty socjalne.

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 15
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?
Express Biedrzyckiej: Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą
Listen on Spreaker.