Można jeździć samochodem bez prawa jazdy. Rewolucja w przepisach wchodzi w życie

2020-12-04 14:18 hz
Prawo jazdy 2020. Nie będzie już kary za jazdę bez prawa jazdy
Autor: policja.pl Prawo jazdy 2020. Nie będzie już kary za jazdę bez prawa jazdy

Od soboty, 5 grudnia, jazda bez prawa jazdy staje się w Polsce całkowicie legalna. Nie oznacza to oczywiście przyzwolenia na prowadzenie auta bez uprawnień, a jedynie brak obowiązku posiadania przy sobie dokumentu.

Takich radiowozów jeszcze nie było

Co oznacza jazda bez prawa jazdy od 5 grudnia? Chodzi o to, że w trakcie kontroli drogowej policjanci na podstawie podanych przez kierowcę danych sprawdzą jego uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). To duża zmiana w kodeksie drogowym, która ma przede wszystkim oszczędzić czas.

Prawo jazdy 2020. Będzie można jeździć autem bez prawa jazdy. Rewolucja w prawie drogowym

Jazda bez prawa jazdy z aplikacją mObywatel

Dla ułatwienia codziennego życia pojawi się też elektroniczna wersja prawa jazdy w rządowej aplikacji mObywatel - mPrawo Jazdy. Będzie w niej także licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzimy stan swojego konta.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że nie ma i nie będzie obowiązku instalacji aplikacji mObywatel w telefonie w celu okazania mPrawa Jazdy podczas kontroli drogowej. Niezależnie od tego, warto jednak z niej korzystać.

Czym jest rządowa aplikacja mObywatel?

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Aplikacja wydawana jest przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Znajduje się w niej sześć usług:

  1. mTożsamość,
  2. mLegitymacja szkolna,
  3. mLegitymacja studencka,
  4. mPojazd,
  5. eRecepta,
  6. Polak za granicą.

Od soboty (5.12) dołączy do nich usługa mPrawo Jazdy.