Kultowy program zniknie z TVP? “Konieczna zmiana prowadzącej i formatu”

i

Autor: akpa.pl Na zdjęciu prowadząca "Sprawę dla reportera" Elżbieta Jaworowicz

Zmiany w TVP

Kultowy program zniknie z TVP? “Konieczna zmiana prowadzącej i formatu”

2023-11-29 15:29

Nadchodząca wielkimi krokami zmiana władzy wywołuje morze plotek odnośnie kształtu mediów publicznych. Donald Tusk zapowiedział bowiem odpolitycznienie TVP i teraz ruszyła giełda nazwisk i tytułów, kto odejdzie i który program zostanie zdjęty z anteny. Jednym z nich ma być “Sprawa dla reportera” Elżbiety Jaworowicz. Co z kultowym programem TVP?

Elżbieta Jaworowicz jest jedną z najpopularniejszych polskich prezenterek, a swój program “Sprawa dla reportera” od 40 lat prowadzi w Telewizji Polskiej. Jak zatem widać, dziennikarka miała tak dużą pozycję, że dotychczas wszystkie zmiany polityczne ją omijały. Wybory z 15 października mają to zmienić. 

To koniec “Sprawy dla reportera”? 

Jak czytamy na portalu wirtualnemedia.pl w 2010 r. program "Sprawa dla reportera" oglądało 3,44 mln widzów. Obecnie widownia programu wynosi ok. 1,30 mln widzów.  Z uwagi na tak drastyczne spadki w wynikach oglądalności, na co według ekspertów miało wpływ przeobrażenie się produkcji w dosyć komiczny twór, właśnie program Elżbiety Jaworowicz może paść ofiarą zmian w TVP po dojściu Donalda Tuska do władzy. 

Dla mnie ten program to już trochę przeżytek i to na kilku płaszczyznach. Pozostaje bardzo długo na antenie, a czasy się zmieniają, wymagania odbiorców także [...] Ten program w takim kształcie i tak prowadzony nie jest w stanie przyciągnąć żadnych nowych odbiorców. To format podobny do dinozaura – trochę skazany na zagładę – mówi w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl Adam Szynol, medioznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czy zatem Elżbieta Jaworowicz może martwić się pracę?

Elżbieta Jaworowicz straci pracę po 40 latach?

Innego zdania jest Daniel Midas, który w serwisie YouTube wrzuca odcinki z serii “Szopka dla reportera”, gdzie kpi z kuriozalnych wątków użytych w “Sprawie dla reportera”. Chociaż ewidentnie widać, że kultowy program stracił na dawnym blasku, to według komika Elżbieta Jaworowicz nie musi martwić się o pracę. - Myślę, że w rzeczywistości nic się nie wydarzy. Wiem od jego zwykłych pracowników, że pani Jaworowicz przez tyle lat pracy nabyła bardzo dużą autonomię. Konkretna władza czy prezes w TVP nie mają znaczenia – twierdzi komik na portalu wirtualnemedia.pl.

Wszystko wskazuje bowiem na to, że nawet jeśli program “Sprawa dla reportera” traci oglądalność łeb na szyję, ma kuriozalne wątki i wymaga porządnego liftingu, to zmian nie będzie. 

Elżbieta Jaworowicz śpiewa kolędę w "Jaka to melodia"