Porody rodzinne w czasie epidemii wróciły. Na specjalnych zasadach. Czy są bezpieczne?

2020-05-11 8:07 Paweł Jakubowski
Porody rodzinne w czasie epidemii wróciły. Na specjalnych zasadach. Czy są bezpieczne?
Autor: Paweł Jakubowski Porody rodzinne w czasie epidemii wróciły. Na specjalnych zasadach. Czy są bezpieczne?

Porody rodzinne w czasie epidemii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym wróciły. Odbywać się będą na specjalnych zasadach, zgodnie z którymi rodzącej kobiecie będzie mogła towarzyszyć jedna osoba.

Koronawirus: Porody rodzinne w czasie epidemii w USK w Białymstoku

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku wznowione zostały porody rodzinne. Placówka opracowała specjalne procedury, które zabezpieczą pacjentki rodzące jak i personel.

- W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca - wyjaśnia rzecznik szpitala Katarzyna Malinowska Olczyk.

Zobacz też: Kiedy otworzą salony fryzjerskie i kosmetyczne? Wiemy! Jest oficjalna data

Posłuchaj: procedury przy porodach rodzinnych
COŚ DOBREGO #21

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Porody rodzinne w czasie epidemii - zasady

Osoba towarzysząca przy przyjęciu do szpitala, podlega tym samym procedurom, co pacjentka rodząca. Ma wykonywamy pomiar temperatury ciała oraz musi wypełnić i podpisać formularz ankiety epidemiologicznej.

Rodziny przygotowujące się do porodu rodzinnego powinny przez 14 dni przed terminem porodu ograniczyć do niezbędnego minimum kontakty z osobami obcymi, aby zminimalizować zagrożenie koronawirusem. Decyzję o możliwości porodu rodzinnego podejmuje lekarz​.

Czy poród w czasie epidemii koronawirusa jest bezpieczny? 

Czy szpitale są teraz bezpiecznym miejscem dla kobiety w ciąży? Jaki rodzaj porodu jest preferowany u kobiety chorej na koronawirus? Czy porody rodzinne w czasie epidemii to dobry pomysł?

Wyniki badań naukowych nie potwierdziły, że przyszłe mamy i ich dzieci narażone są na większe ryzyko zachorowania na koronawirus. Warto jednak pamiętać, że w przypadku rozwinięcia choroby, może mieć ona cięższy przebieg, a także więcej powikłań. Ponadto koronawirus nie zwiększa ryzyka wystąpienia wad wrodzonych czy porodnienia.

Poród i ciąża w czasie epidemii będzie bezpieczny, jeśli kobieta oraz jej bliscy stosować się będą do ogólnych zaleceń higieny i bezpieczeństwa. Więcej odpowiedzi uzyskasz tutaj: Ciąża i poród w czasie epidemii koronawirusa. Lekarz odpowiada na pytania