Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk balistyczny. To międzykontynentalna broń ogromnego rażenia!

i

Autor: pixabay.com pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Korea Południowa

Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk balistyczny. To międzykontynentalna broń ogromnego rażenia!

2023-12-19 7:29

Jak podała agencja Yonhap, powołując się na komunikat armii Korei Południowej, Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek rano czasu miejscowego w kierunku Morza Japońskiego kolejny pocisk, tym razem dalekiego zasięgu. Mógł to być międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM).

Kolejna rakieta wystrzelona przez Koreę Północną

Byłaby to już piąta próba ICBM przeprowadzona przez Koreę Północną w tym roku, co oznaczałoby rekordowy rok pod tym względem - zaznaczyła południowokoreańska agencja. Wystrzelenie pocisku potępiły władze USA, Korei Płd. i Japonii.

Kolegium szefów sztabów armii Korei Płd. poinformowało o wykryciu pocisku dalekiego zasięgu, wystrzelonego z Pjongjangu lub okolic tego miasta o godz. 8.24 rano czasu koreańskiego (24 minuty po północy czasu polskiego). Nie podano dodatkowych szczegółów.

Korea Północna reaguje na sojusz Stanów Zjednoczonych z Koreą Południową

Poprzedni pocisk, wystrzelony przez Pjongjang w niedzielę wieczorem, południowokoreańska armia oceniła jako pocisk krótkiego zasięgu.

O wykryciu kolejnej północnokoreańskiej rakiety poinformowało również Ministerstwo Obrony Japonii, oceniając, że był to najprawdopodobniej pocisk balistyczny. Rząd w Tokio zwołał nadzwyczajne spotkanie urzędników niektórych ministerstw – podała stacja NHK.

Komentatorzy oceniają, że wznowienie prób rakietowych po blisko miesięcznej przerwie może być wyrazem protestu przeciwko zacieśnianiu współpracy pomiędzy Koreą Południową a Stanami Zjednoczonymi w obliczu rosnącego zagrożenia nuklearnego ze strony Pjongjangu.

W niedzielę Ministerstwo Obrony Korei Północnej potępiło rozmowy pomiędzy USA a Koreą Płd. w sprawie odstraszania nuklearnego, oceniając je jako „otwartą deklarację konfrontacji jądrowej”. Zagroziło przy tym „ofensywnymi środkami odwetowymi”.

Stany Zjednoczone ostrzegły Koreę Północną

Relacje na Półwyspie Koreańskim są bardzo napięte, odkąd w listopadzie Korea Północna umieściła na orbicie swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego. Seul zareagował na to częściowym zawieszeniem dwustronnego porozumienia o łagodzeniu napięć wojskowych, na co Pjongjang odpowiedział całkowitym wycofaniem się z umowy i zapowiedzią rozmieszczenia broni wzdłuż granicy.

Stany Zjednoczone ostrzegły w sobotę Koreę Północną, że jakikolwiek atak jądrowy na USA lub ich sojuszników spotkałby się z „szybką, przytłaczającą i rozstrzygającą odpowiedzią” oraz oznaczałby „koniec reżimu” Kim Dzong Una.

Korea Północna zaatakowała Izrael!