Koniec dwucyfrowych podwyżek dla emerytów! Ostatnie w 2024. ZUS podał wyliczenia

i

Autor: Jakub Sadkowski Ostatnie dwucyfrowe podwyżki dla emerytów przewidziano w 2024 r. ZUS podał wyliczenia

Emerytura

Koniec dwucyfrowych podwyżek dla emerytów! Ostatnie w 2024. ZUS podał wyliczenia

2024-03-05 9:20

Sejm jeszcze w styczniu przygotował ustawą budżetową na rok 2024. Znalazły się w niej pieniądze na waloryzację emerytur oraz na 13. i 14. emeryturę. Jak wyliczył ZUS, rok 2024 będzie ostatnim, w którym seniorzy mogą liczyć na dwucyfrowe podwyżki.

Spis treści

  1. Ostatnie dwucyfrowe podwyżki dla emerytów w 2024. ZUS podał wyliczenia
  2. Ile wyniosą emerytury po waloryzacji w 2024? Trzynastki i czternastki pójdą w górę
  3. Tyle wyniosą emerytury po waloryzacji. ZUS podał wyliczenia

Ostatnie dwucyfrowe podwyżki dla emerytów w 2024. ZUS podał wyliczenia

Rząd przy tworzeniu ustawy budżetowej na 2024 rok, oparł się na prognozach zakładających, że emerytury i renty mogą wzrosnąć o 12,3 procent od 1 marca.

Wszelkie prognozy wskazują jednak, że 2024 będzie ostatnim rokiem, w którym emeryci mogą liczyć na dwucyfrowe podwyżki. Powodem jest spadająca inflacja. Jak podaje "Fakt", w najbliższych miesiącach może spaść nawet do 3-4 procent.

Na prośbę dziennika, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował wyliczenia pokazujące, jak mogłyby wyglądać wypłaty emerytur i rent, przy wzięciu pod uwagę rządowych prognoz. Planowana waloryzacja oznacza, że podwyżki odczują bardziej osoby otrzymujące wyższe świadczenia.

Błyskawiczny Quiz o ZUS. Ile wiesz o najgorszej instytucji w Polsce?

Pytanie 1 z 15
Prezes ZUS powoływany jest przez:

Ile wyniosą emerytury po waloryzacji w 2024? Trzynastki i czternastki pójdą w górę

Minimalna emerytura wynosi obecnie 1,588 zł 44 gr brutto. Po waloryzacji wzrosłaby do 1,783 zł 82 gr brutto. Oznacza to wzrost o 195 zł i 38 groszy. Rok temu najniższe świadczenia podniesiono o 250 zł brutto.

Podwyżka świadczeń zostanie przeprowadzona 1 marca, jak co roku. W kwietniu, miesiąc później, emeryci mogą się spodziewać otrzymania "trzynastek". Dodatkowe świadczenie otrzymają wszyscy uprawnieni do tego seniorzy (1,783 zł brutto). Według informacji "Faktu", wypłaty na rękę będą się jednak różnić. Tym razem od "trzynastek" zostanie potrącona składka zdrowotna i zaliczka na podatek dochodowy.

Emeryci mogą także oczekiwać "czternastki". Została one bowiem zagwarantowana ustawowo i wyniesie również tyle, co minimalna emerytura. W pełnej wysokości otrzymają ją jedynie te osoby, których emerytura lub renta nie będzie przekraczała kwoty 2,9 tys. zł brutto. Powyżej tej kwoty świadczenie jest zmniejszane na zasadzie złotówka za złotówkę, a minimalna kwota wypłaty wynosi 50 zł brutto.

Tutaj również od otrzymanych pieniędzy należy odliczyć PIT i składkę zdrowotną. Przelewy mają wystartować jesienią, nie zadecydowano jeszcze o dokładnym terminie wypłat.

Tyle wyniosą emerytury po waloryzacji. ZUS podał wyliczenia

Z wyliczeń przekazanych przez ZUS, wynika, że osoba otrzymująca 1,5 tys. zł emerytury po waloryzacji dostanie 1532 zł. Natomiast jej 13. i 14. emerytura wyniesie 1507 zł. Z kolei emeryt otrzymujący 2 tys. zł, po marcowej podwyżce może liczyć na 2238 zł. Dostanie także 1439 zł "trzynastki" i "czternastki".

Ostateczny wskaźnik waloryzacji zostanie podany w lutym 2024 r. To wtedy Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane dotyczące inflacji i realnego wzrostu płac.

To koniec 13. i 14. emerytury?! On przejrzał plany rządu Tuska. "Zostaną wprasowane i znikną"