Ile Polacy dają na tacę? Dane niepokoją! A będzie tylko gorzej

2022-12-11 12:29
Ile Polacy dają na tacę? Dane niepokoją! A będzie tylko gorzej
Autor: pexels.com Na zdjęciu ksiądz w szatach liturgicznych

Temat pieniędzy w polskim Kościele katolickim od zawsze budzi kontrowersje. Większość z nas nie wie tak do końca, na co przeznaczane są te złotówki wrzucane na tacę. W poniższym tekście wyjaśniamy to. W dodatku podajemy najnowsze dane odnośnie tego, ile Polacy dają na tacę.

Ile Polacy wrzucają na tacę?

Okazuje się, że średnie kwoty, jakie Polacy wrzucają na tacę podczas mszy świętej wcale nie są wysokie. Na jednego parafianina przypada bowiem ok. 4-5 zł miesięcznie w przeciętnej polskiej parafii. Dane CBOS są już jednak wyższe. Według nich statystyczny katolik w Polsce miesięcznie wrzuca na tacę 23,15 zł. Wszystko zależy bowiem właśnie od wielkości parafii i miasta, w którym są. W Krakowie przykładowo miesięcznie do każdej z nich wpływa ok. 16 tys. W tych mniejszych natomiast jest to ok 3-6 tys. zł.

Na co idą pieniądze z tacy?

Na co zatem wydawane są pieniądze wrzucane na tacę przez parafian? Nie wszyscy wiedzą, że nie wszystko idzie na cele danego kościoła i parafii. W ciągu całego miesiąca zbierane są również datki na cele diecezjalne i ogólnopolskie, dlatego bardzo często bywa tak, że na cele parafii przeznaczana jest jedna taca w miesiącu. Co składa się na utrzymanie kościoła? Każdy proboszcz co miesiąc musi opłacić rachunki za:

  • wodę,
  • prąd,
  • śmieci,
  • sprzątanie,
  • organista,
  • ew. remonty.
Ksiądz pedofil znów przed sądem
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE