Dzwon Zwycięzcy bije w Białymstoku. Jego bicie ogłasza ważną nowinę [ZDJĘCIA]

2021-03-31 7:54
Dzwon Zwycięzcy w Białostockim Centrum Onkologii
Autor: BCO Dzwon Zwycięzcy w Białostockim Centrum Onkologii

Pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii, którzy zakończyli leczenie, będą mogli symbolicznie uderzać na znak radości w "dzwon zwycięzcy", by dzielić się optymizmem z tymi, którzy się leczą, wspierać ich i dawać im nadzieję. Dzwon ufundował ruch Era Nowych Kobiet. Zawisł na ścianie w szpitalu na pododdziale chemioterapii dziennej.

Pierwsza, na znak radości z zakończonego leczenia, w dzwon uderzyła we wtorek działaczka Ery Barbara Wnukowska, inicjatorka przedsięwzięcia.

- Solidarność i wspieranie się oraz budowanie poczucia własnej wartości to są podstawowe fundamenty Ery Nowych Kobiet – powiedziała Magdalena Jakubowska z tego ruchu.

Pani Barbara, pacjentka, mówiła, że na leczeniu spędziła 600 dni, dobiegło ono końca, czuje radość i chce dawać nadzieję innym chorym.

– Za tymi drzwiami (w szpitalu, na leczeniu – PAP) najbardziej brakowało mi radości. Radości dlatego, że najczęściej pacjenci się dzielą na tych korytarzach smutnymi wiadomościami – mówiła pani Barbara. Opowiadała, jakie towarzyszyły jej emocje i kryzysy. - Szukałam symboli, które by mnie mogły podnieść na duchu, dodały mi wiary i nadziei, czegoś materialnego, żebym uwierzyła, że ja też dam radę. Przeszłam wszystko, też miałam łysą głowę i czułam się jak wojownik – mówiła pani Barbara.

Czas swojego leczenia porównała do możliwości opłynięcia świata w trakcie rejsu, a koniec leczenia to czas zakończenia tego rejsu, stąd symbolika dzwonu.

Raport z Anteny 30.03

- Każdy pacjent, który przechodzi przez etap tego zakończenia leczenia wie, jaka to jest walka z siłami natury swojego ciała, umysłu, ze wszystkim, więc dajmy sobie nawzajem przykład, że jesteśmy, że nam się udało, bo kto walczy do końca jest zwycięzcą – mówiła pacjentka.

Dodała, że życzy wszystkim pacjentom, by właśnie na znak radości mogli uderzyć w dzwon, oczyścić swoje emocje, a ten moment, gdy sama mogła to zrobić nazwała "najważniejszym dniem w życiu onkopacjenta", dniem wyruszenia w kolejny rejs.

Białostockie Centrum Onkologii (BCO) jest jedynym szpitalem onkologicznym w województwie podlaskim. Realizuje m.in. skoordynowaną, wielodyscyplinarną opiekę nad pacjentkami z rakiem piersi w ramach ośrodka Breast Cancer Unit (BCU).

Koordynator merytoryczny BCU dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz podkreśliła, że rozpoznanie raka zawsze zmienia i przewartościowuje życie pacjenta. "Leczenie też nie jest łatwe. To właśnie wiedzą najbardziej pacjenci, pani Basia. Muszą się borykać z działaniami niepożądanymi, z oczekiwaniem, ze stresem, z lękiem" – mówiła koordynator.

Dodała, że koniec leczenia to duża radość, ale jednocześnie też stres, obawa o to, co się może wydarzyć dalej, czy nie dojdzie do nawrotu choroby. "Ten dzwon jest po to – bardzo się cieszę, że on jest – bo on pozwoli z taką mocą, z siłą oznajmić, że ten etap, ta choroba jest już poza nami. I to jest ten czas, żeby zacząć coś nowego" – powiedziała dr Czartoryska-Arłukowicz.

BCO podlega samorządowi województwa podlaskiego. Marszałek województwa Artur Kosicki powiedział, że pokonanie raka to "ulga, radość", dlatego cieszy się, że pacjenci BCO będą mogli uderzać w ten dzwon. "Bo będzie to oznaczało, że cały czas wygrywamy z tą trudną i niewdzięczną chorobą" – mówił Kosicki i dodał, że ma nadzieję, że dzwon będzie bił jak najczęściej na znak, że coraz większej liczbie osób udaje się pokonać raka.

Pacjentka, pani Katarzyna, która jest w trakcie leczenia raka piersi, powiedziała, że pacjenci potrzebują radości, cieszą ich nawet kolejne spotkania w trakcie leczenia. Dodała, że można też robić nowe rzeczy, jak np. zakładać organizacje pomagające pacjentom onkologicznym. W Podlaskiem powstaje nowe stowarzyszenie w Augustowie pod nazwą "Pozytywka". (PAP)

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE