Dzień Kobiet 2020: Kobiety w mundurze. Piękne Podlasianki w służbach [ZDJĘCIA]

2020-03-08 16:18

To one ocieplają wizerunek służb. Specjalnie z okazji Dnia Kobiet przygotowaliśmy galerię Podlasianek pracujących w policji, straży pożarnej, straży granicznej czy straży miejskiej. Są prawdziwą ozdobą munduru. Przekonajcie się na ESKA.PL Białystok!

Dzień Kobiet 2020: Podlasianki w mundurze. To one ocieplają wizerunek służb

Kiedyś widok kobiet w służbach mundurowych był rzadkością. Rzadko widywało się je np. w oddziałach prewencyjnych policji, a jeszcze rzadziej w szeregach straży pożarnej. Dziś kobiety coraz częściej wstępują w szeregi "mundurówek" i zobaczyć je można w policji, straży pożarnej, straży miejskiej czy wśród pograniczników. Sprawdzają się nie tylko w typowych obowiązkach funkcjonariuszy publicznych - ocieplają wizerunek służb, są bardziej empatyczne i niekiedy sprawniej pomagają obywatelom. Widok kobiet w mundurze dziś już nikogo nie dziwi. 8 marca - podobnie jak wszystkie przedstawicielki płci pięknej - mają swoje święto, Dzień Kobiet. I właśnie z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie Podlasianek w mundurze - funkcjonariuszek publicznych, które na co dzień pracują nie tylko na bardziej pozytywny wizerunek policji czy straży miejskiej, lecz również nie odstają w skuteczności od swoich kolegów.

Zobacz też: Kobiety w granacie. Piękne policjantki pozowały w zjawiskowej sesji [ZDJĘCIA]

Zobaczcie na ESKA.PL Białystok, jak piękne panie z Podlasia prezentują się w mundurze (kliknij w powyższą galerię)! A w Dzień Kobiet 2020 nie zapomnijcie złożyć życzeń.

Policjant na piechotę złapał motorowerzystę
Sonda
Największe koncerty w Polsce w 2020 roku. Na który z nich się wybierasz?

Dzień Kobiet 2020: 95. rocznica powołania Policji Kobiecej. Od kiedy kobiety pracują w policji?

Po odzyskaniu w listopadzie 1918 r. przez Polskę niepodległości zakres obowiązków, jaki czekał w nowych warunkach na organy bezpieczeństwa publicznego, sprawił że w żadnej mierze nie można było sobie pozwolić na pominięcie kobiet w tworzonych służbach porządkowych. Zadecydowano o powstaniu Kobiecej Policji, która rozpoczęła swą działalność w roku 1925 pod kierownictwem kom. Stanisławy Filipiny Paleolog.

Kandydatkami na policjantki mogły być panny lub bezdzietne wdowy w wieku od 20 do 41 lat, charakteryzujące się dobrą kondycją fizyczną. Zobowiązano je także do przedłożenia świadectwa moralności wraz z opinią na swój temat. Po weryfikacji przyszłe policjantki odbywały kilkumiesięczne szkolenie w Warszawie, po którego zakończeniu kierowane były do poszczególnych jednostek policyjnych.

Początkowo policjantki w ramach Służby Śledczej pełniły służbę w cywilnych ubraniach. W lipcu 1935 roku wskazano szczegółowo, jak ma wyglądać umundurowanie ówczesnej funkcjonariuszki. Mundur szeregowych policjantek tak jak męski, wykonany był z granatowego sukna, różnił się jednak zdecydowanie krojem. Funkcjonariuszki nosiły spódnice, których długość określano jako „22-30 cm od poziomu dolnego brzegu”, co według obecnych standardów oznacza, że były długie. Ówczesne kobiety nosiły także płaszcz - taki sam jak męski, oraz czarne trzewiki z wysoką cholewką.

Dzień Kobiet 2020: Kobiety w policji. Jak sobie radzą?

Policjantki pełniły służbę w mundurowych i śledczych brygadach kobiecych w większych miastach II Rzeczypospolitej m.in. Krakowie, Lwowie, Łodzi, Warszawie i Wilnie, a także w niektórych Wydziałach Śledczych mniejszych miast, chociażby Przemyśla czy Rzeszowa. Należy podkreślić, że na ówczesne czasy były dobrze wykształcone, gdyż sporo z nich miało zdaną maturę.

W zakresie obowiązków funkcjonariuszek znalazła się służba śledcze, patrolowa i prewencyjna. Policjantki zajmowały się przede wszystkim zwalczaniem przestępczości skierowanej przeciwko kobietom, młodzieży i dzieciom, w tym m.in. ujawniały i prowadziły nadzór nad nierządem, zwalczały stręczycielstwo i sutenerstwo oraz handel ludźmi, prowadziły dochodzenia w sprawach o zgwałcenie i czyny lubieżne, „pracowały” także z nieletnimi dziećmi w izbach zatrzymań.

Praktyka wykazała, że policjantki w wielu sytuacjach, chociażby dotyczących przemocy domowej, pracy z nieletnimi i kobietami, czy samej współpracy z organizacjami społecznymi sprawdzały się lepiej niż ich koledzy policjanci.