Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony. Do kiedy ZUS będzie go wypłacał? [TERMIN]

2020-07-17 9:15
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony. Do kiedy ZUS będzie go wypłacał? [TERMIN]
Autor: pixabay Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony. Do kiedy ZUS będzie go wypłacał? [TERMIN]

Od poniedziałku, 13 lipca, obowiązują przepisy, które umożliwiają wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego na kolejne dwa tygodnie. Termin, do którego będą wypłacane świadczenia, to 26 lipca. Ze świadczenia mogą korzystać rodzice, którzy z powodu zamknięcia placówek oświatowych nie mogą zapewnić innej opieki swoim pociechom i muszą ją sprawować osobiście.

Straciła rodziców i mieszkała w fatalnych warunkach. Pomogli jej uczniowie bydgoskich szkół

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 26 lipca

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na opiekę nad zdrowymi dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności, w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół z powodu zagrożenia koronawirusem - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Ze świadczenia mogą korzystać również rodzice, którzy mimo otwarcia placówek opiekuńczych nie wysłali do nich dzieci z obawy przed COVID-19.Przerwa wakacyjna nie ma tu żadnego znaczenia.

Kto może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają także ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jak i gdzie złożyć wniosek?

- Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobrać ze strony interentowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: www.zus.pl - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Pracownik składa taki dokument do pracodawcy, zleceniobiorca do zleceniodawcy, a osoba prowadząca działalność gospodarczą – bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co jest ważne, dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE