Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie dla każdego. Nie dostaniesz go, pracując w tych miejscach

2020-11-16 9:48
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w listopadzie. Kto go nie dostanie?
Autor: pixabay Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w listopadzie. Kto go nie dostanie?

Nie każdy, kto złożył wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w listopadzie, dostanie pieniądze. Zgodnie z zasadami pieniądze nie wpłyną do rodziców z dwóch branż. Jakich i dlaczego? Szczegóły na ESKA Białystok.

Została pochowana w reżimie sanitarnym. Okazało się, że nie była zakażona COVID-19

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kiedy przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do ukończenia 8 lat, jak i nad starszymi dziećmi, jeśli mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Ubezpieczony rodzic może z niego skorzystać m.in. w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, a także w przypadku, gdy ta placówka, nie jest w stanie zapewnić opieki z powodu ograniczonego funkcjonowania w związku z epidemią. Chodzi np. o sytuację, gdy część dzieci uczy się zdalnie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dostępny ponownie

Dodatkowy zasiłek przysługuje także w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-1

Zasiłek mogą również otrzymać ubezpieczeni rodzice i opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii. Zasiłek mogą również otrzymać, gdy taka placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.

Kto nie dostanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego w listopadzie? 

- Nie wszyscy rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego od 9 do 29 listopada br. - mówi Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego. - Pieniędzy nie otrzymają rodzice zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz realizujący zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, ponieważ szkoła podstawowa ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom tych osób uczęszczającym do klas I-III.

Rzecznika wyjaśnia również, że dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie otrzymają również rodzice, którzy mimo otwarcia placówki, do której uczęszcza dziecko, sami zdecydują, że dziecko zostanie w domu. Zasiłek ten nie przysługuje także, jeśli drugi z rodziców może zapewnić mu opiekę np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego.

Jak dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

- Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS – dodaje rzeczniczka. - Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE