Czy w piątek 29 grudnia można jeść mięso? Jest decyzja arcybiskupa Guzdka

i

Autor: pexels.com pexels.com - zdjęcie ilustracyjne

Dyspensa

Czy w piątek 29 grudnia można jeść mięso? Jest decyzja arcybiskupa Guzdka

2023-12-28 7:37

Czy w piątek po Bożym Narodzeniu można jeść mięso? Wierni zadają sobie pytanie, czy 29 grudnia 2023 r. trzeba zachowywać post? Temat na pewno zainteresuje mieszkańców Białegostoku. Metropolita białostocki arcybiskup Józef Guzdek udzielił wiernym dyspensy.

Piątek jest dniem, w którym zgodnie z prawem Kościoła katolickiego, osoby wierzące powstrzymują się od jedzenia pokarmów mięsnych. Są jednak od tego pewne wyjątki. Przykładem jest chociażby piątek, kiedy tego dnia jednocześnie wypada również uroczystość. W takim przypadku uprawniony przedstawiciel kościoła (np. papież bądź arcybiskup) może wydać dla wiernych dyspensę od powstrzymywania się od spożywania mięsa. 

W najbliższy piątek nie mamy uroczystości, ale arcybiskup Józef Guzdek ma dobrą informację dla swoich wiernych. Zatem czy w piątek (29 grudnia) w Białymstoku i części woj. podlaskiego będzie można jeść mięso?

Czy w piątek 29 grudnia można jeść mięso w Białymstoku? 

Piątek (29 grudnia) zaliczany jest do Oktawy Narodzenia Pańskiego, dlatego tego dnia w archidiecezjach w Polsce może być ogłoszona dyspensa od zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Jak będzie w woj. podlaskim? 

Kancelaria Kurii Metropolitalnej Białostockiej uprzejmie powiadamia, iż Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, na podstawie kan. 87 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udziela dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 29 grudnia 2023 r. wszystkim wiernym Archidiecezji Białostockiej oraz innym wiernym w tym dniu przebywającym na terenie Archidiecezji” - czytamy w komunikacie arcybiskupa Józefa Guzdka. 

W związku z tym wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych 29 grudnia zostanie zniesiona w Białymstoku oraz tych częściach województwa podlaskiego należącego do Archidiecezji Białostockiej. 

Jednocześnie wierni zobowiązani są do zadośćuczynienia w formie modlitwy w intencji o pokój na świecie (dziesiątek różańca) lub dowolnej jałmużny na rzecz potrzebujących lub ubogich.