Ceny mieszkań nadal będą rosły? Poznaliśmy przełomową datę. Wtedy zaczną się spadki

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News Ceny mieszkań nadal będą rosły? Poznaliśmy przełomową datę. Wtedy zaczną się spadki

Rynek

Ceny mieszkań nadal będą rosły? Poznaliśmy przełomową datę. Wtedy zaczną się spadki

2024-05-16 12:50

Ceny mieszkań w Polsce wystrzeliły na początku 2022 r., a sytuacji na rynku nie poprawiła również szalejąca inflacja w kolejnych miesiącach oraz wprowadzenie programu “Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Kiedy ceny mieszkań będą spadać? Jest na to szansa jeszcze w 2024 roku? Mamy najnowszą prognozę.

Ceny mieszkań w Polsce

Sytuacja na rynku mieszkań w Polsce od 2021 roku znacznie się pogorszyła. Właśnie wówczas pod koniec pierwszego kwartału ceny nieruchomości zaczęły gwałtownie rosnąć i właściwie do dziś osoby pilnie śledzące rynek zauważają, że trend się utrzymuje. W ostatnich dwóch latach na pewno nie pomogły w tym:

  • wojna w Ukrainie,
  • szalejąca inflacja, 
  • program “Bezpieczny Kredyt 2 proc.”

Według analityków Pekao tylko ten trzeci czynnik w 2023 roku podwyższył ceny mieszkań o co najmniej 5 proc.

Sonda
Czy Twoim zdaniem ceny mieszkań w Polsce za wysokie?

Kiedy ceny mieszkań w Polsce zaczną spadać?

Analitycy Pekao przygotowali specjalny model obliczeniowy, który przewiduje jak będą kształtowały się ceny mieszkań w Polsce. I wyniki nie są najlepsze. Okazuje się bowiem, że z rosnącymi cenami nieruchomości Polacy będą mierzyli się do końca 2024 roku oraz jeszcze na początku kolejnego. 

“Ceny nieruchomości sprzedawanych na rynku pierwotnym będą jeszcze rosły do I kwartału 2025 r. i mogą osiągnąć średnio poziom prawie 15,5 tys. zł za m kw. To 22-proc. wzrost cen względem obecnych poziomów (12,7 tys. zł w IV kwartale 2023)” - czytamy na stronie money.pl

Nie mamy jednak za dobrych informacji. Szczyt wzrostów cen mieszkań ma nastąpić w III kwartale 2024 r. (ok. 25 proc. rok do roku). A po tym, jak ma nastąpić spadek (II kwartał 2025 r.), to będzie jedynie nieznaczny.

Ceny mieszkań. Tu sytuacja jest najgorsza

W poniższej galerii znajdziecie ceny mieszkań na poszczególnych osiedlach Białegostoku