Czy będzie niedziela handlowa 6 grudnia? Otwarte sklepy i galerie 6.12.2020

2020-12-04 6:57
Czy 6 grudnia jest niedziela handlowa?
Autor: pixabay Czy 6 grudnia jest niedziela handlowa?

Niedziela handlowa 2020. Czy 6 grudnia, w Mikołajki, zrobimy zakupy? Zgodnie z obowiązującymi przepisami w całym roku wypada tylko 7 niedziel handlowych. Sprawdź, czy 6.12.2020 zrobisz zakupy!

Inwazja jeleni

Czy 6 grudnia to niedziela handlowa? [3.12.2020]

Coraz bliżej święta Bożego Narodzenia. Pomimo że w tym roku będą one inne niż zwykle ze względu na panującą pandemię, to większość z nas nie rezygnuje z robienia bliskim prezentów. Wciąż najpopularniejszą formą ich kupowania pozostają wizyty w sklepach. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy 6 grudnia jest niedziela handlowa. Czy w tzw. Mikołajki będzie można zrobić zakupy?

Czytaj też: 100 zł za wejście do galerii handlowej? To pomysł na ograniczenie "turystyki marketowej"

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym prawem w całym roku 2020 przypadało tylko 7 niedziel handlowych, z czego większość wypadała w grudniu. W miniony piątek Sejm zadecydował, że 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Wypadną one także:

  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

Niedziela handlowa 2020. Czy 6 grudnia będą otwarte galerie handlowe?

Czy w Mikołajki 6 grudnia kupimy prezenty w galeriach handlowych? Na razie wszystko wskazuje na to, że tak. Kilka dni temu wątpliwości co do jej organizacji miał wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Stwierdził jednak, iż wierzy, że słuszną decyzję w tej sprawie podejmie Senat, do którego trafiła nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Niedziela handlowa w galeriach i innych sklepach, podobnie jak w miniony Black Week, może skutkować wzmożonym ruchem i dużą ilością osób, które ruszą na zakupy w poszukiwaniu promocji oraz prezentów dla swoich bliskich. Jeżeli sytuacja związana z pandemią nagle drastycznie się nie zmieni, rząd raczej nie podejmie decyzji o odwołaniu niedzieli handlowej 6 grudnia.

Niedziela handlowa 6 grudnia. Zasady bezpieczeństwa w sklepach

Warto pamiętać, że fakt otwarcia sklepów 6 grudnia nie zwalnia nas z zachowania reżimu sanitarnego i zasad bezpieczeństwa związanego z dystansem społecznym. W galerii handlowej czy innym sklepie każdy ma obowiązek zakrywać usta i nos maseczką ochronną. Od 28 listopada przepis ten obowiązuje także w zakładach pracy.

Zasady obowiązujące do 28 grudnia przewidują:

  • limit osób w placówkach handlowych: 1 osoba/ 10m2 – w sklepach do 100 m2; 1 osoba/ 15m2 – w sklepach powyżej 100 m2; (z wyłączeniem obsługi)
  • umieszczenie informacji o maksymalnej ilości klientów w sklepie oraz podejmowanie środków zapewniających jego przestrzeganie,
  • obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk,
  • w sklepach obowiązują „godziny dla seniora” od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00, mogą w nich przebywać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

„Godziny dla seniora” nie obowiązują w handlu hurtowym oraz w wyjątkowych sytuacjach, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE