Czapielówka przeszła metamorfozę. Tak teraz wygląda zalew w Czarnej Białostockiej [ZDJĘCIA]

i

Autor: Cezary Rutkowski

Czarna Białostocka. Czapielówka przeszła metamorfozę. Tak teraz wygląda zalew [ZDJĘCIA]

2021-05-07 11:19

Teren do rekreacji przy zalewie wodnym Czapielówka w Czarnej Białostockiej został oficjalnie otwarty. Zalew zyskał nową infrastrukturę, a turyści atrakcyjne miejsce do spędzania czasu. Powstały ścieżki turystyczne, pomosty i miejsca na ognisko.

Głównym zadaniem inwestycji była ochrona Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Ostoi Knyszyńskiej i samej puszczy. Te miejsca od lat cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, stąd potrzeba ograniczenia zagrożeń dla obszarów, które znajdują się na mapie Natura 2000. Stworzona infrastruktura chroni różnorodność biologiczną i przyrodniczą tych terenów.

Czytaj też: Diabelski młyn w Białymstoku! Nowa atrakcja stanęła pod ratuszem [ZDJĘCIA, CENNIK]

- Dzięki temu projektowi gmina zyskała lepszą infrastrukturę, a mieszkańcy i turyści atrakcyjny teren do odpoczynku – powiedział Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego. – Zyskaliśmy piękne miejsce na mapie województwa.

Gmina Czarna Białostocka postawiła przede wszystkim na edukację. W każdym z punktów widokowych można znaleźć tablice informacyjne, które zawierają wiele przydatnych informacji z zakresu ochrony przyrody.

Największy w historii przemyt papierosów przechwycony przez KAS i SG

Czarna Białostocka. Zalew Czapielówka po remoncie

Co zmieniło się na terenie zalewu w Czarnej Białostockiej? W Czapielówce powstały cztery place z miejscami wypoczynku, trzy miejsca na ognisko oraz hotel dla owadów. Turyści mogą obserwować naturę z drewnianej wieży widokowej, a wędkarze korzystać z trzech nowych pomostów wędkarskich. Gmina zadbała też o dwie toalety kontenerowe (w tym jedną dla osób niepełnosprawnych) oraz sześć toalet przenośnych.

Natomiast z myślą o rowerzystach stworzono nowe ścieżki rowerowe na długości prawie 2 km, a także chodniki i miejsca postojowe o żwirowej nawierzchni

Wartość projektu to 4,3 mln zł, dofinansowanie zaś to 3,5 mln zł. Projekt ma za zadanie promocję ochrony różnorodności biologicznej i przyrodniczej w granicach obszarów NATURA 2000 – Puszcza Knyszyńska, Ostoja Knyszyńska oraz Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. prof. Witolda Sławińskiego.