Czarna Białostocka. Czapielówka przeszła metamorfozę. Tak teraz wygląda zalew [ZDJĘCIA]

2021-05-07 11:19
Czapielówka przeszła metamorfozę. Tak teraz wygląda zalew w Czarnej Białostockiej [ZDJĘCIA]
Autor: Cezary Rutkowski

Teren do rekreacji przy zalewie wodnym Czapielówka w Czarnej Białostockiej został oficjalnie otwarty. Zalew zyskał nową infrastrukturę, a turyści atrakcyjne miejsce do spędzania czasu. Powstały ścieżki turystyczne, pomosty i miejsca na ognisko.

Głównym zadaniem inwestycji była ochrona Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Ostoi Knyszyńskiej i samej puszczy. Te miejsca od lat cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, stąd potrzeba ograniczenia zagrożeń dla obszarów, które znajdują się na mapie Natura 2000. Stworzona infrastruktura chroni różnorodność biologiczną i przyrodniczą tych terenów.

Czytaj też: Diabelski młyn w Białymstoku! Nowa atrakcja stanęła pod ratuszem [ZDJĘCIA, CENNIK]

- Dzięki temu projektowi gmina zyskała lepszą infrastrukturę, a mieszkańcy i turyści atrakcyjny teren do odpoczynku – powiedział Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego. – Zyskaliśmy piękne miejsce na mapie województwa.

Gmina Czarna Białostocka postawiła przede wszystkim na edukację. W każdym z punktów widokowych można znaleźć tablice informacyjne, które zawierają wiele przydatnych informacji z zakresu ochrony przyrody.

Największy w historii przemyt papierosów przechwycony przez KAS i SG

Czarna Białostocka. Zalew Czapielówka po remoncie

Co zmieniło się na terenie zalewu w Czarnej Białostockiej? W Czapielówce powstały cztery place z miejscami wypoczynku, trzy miejsca na ognisko oraz hotel dla owadów. Turyści mogą obserwować naturę z drewnianej wieży widokowej, a wędkarze korzystać z trzech nowych pomostów wędkarskich. Gmina zadbała też o dwie toalety kontenerowe (w tym jedną dla osób niepełnosprawnych) oraz sześć toalet przenośnych.

Natomiast z myślą o rowerzystach stworzono nowe ścieżki rowerowe na długości prawie 2 km, a także chodniki i miejsca postojowe o żwirowej nawierzchni

Wartość projektu to 4,3 mln zł, dofinansowanie zaś to 3,5 mln zł. Projekt ma za zadanie promocję ochrony różnorodności biologicznej i przyrodniczej w granicach obszarów NATURA 2000 – Puszcza Knyszyńska, Ostoja Knyszyńska oraz Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. prof. Witolda Sławińskiego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE