Procesje na Boże Ciało w Białymstoku - 3 czerwca 2021

i

Autor: archibial.pl Procesje na Boże Ciało w Białymstoku

Procesje na Boże Ciało w Białymstoku. Czy będzie procesja w centrum miasta?

2021-05-31 13:56

Czy w tym roku w Białymstoku będzie procesja Bożego Ciała w Białymstoku? Archidiecezja białostocka wydała komunikat, w którym poinformowała wiernych, jak mają wyglądać obchody tego święta 3 czerwca.

W Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Białymstoku ulicami przejdą centralne procesje Bożego Ciała. Jak poinformowali ich organizatorzy, ze względu na trwającą epidemię uroczystości odbędą się z zachowaniem zasad sanitarnych i przepisów państwowych.

Centralna procesja Bożego Ciała w Białymstoku rozpocznie się w czwartek o godz. 10.00 mszą św. przed archikatedrą Białostocką. Eucharystii przewodniczył będzie abp senior Edward Ozorowski, a homilię wygłosi bp Henryk Ciereszko, który następnie poprowadzi ulicą Rynek Kościuszki i Lipową do kościoła św. Rocha tradycyjną procesję eucharystyczną.

W "Wytycznych dotyczących organizacji Uroczystości Najświętszych Ciała i Krwi Pańskiej" opublikowanych na stronie archidiecezji katowickiej czytamy, że na jej terenie "nie łączymy procesji eucharystycznych (kwestia dotyczy szczególnie dużych aglomeracji) w ramach kilku parafii".

- Każda wspólnota parafialna organizuje to wydarzenie liturgiczne na własnym terenie przy współpracy ze stosownymi służbami – zaznaczyli autorzy.

Dodali, że można też rozważyć uproszczoną formę procesji Bożego Ciała np. wokół kościoła, a postawione – skromniejsze niż dotąd – ołtarze mogą być wykorzystane podczas procesji w dniach dawnej oktawy uroczystości Bożego Ciała.

Policjant z grupy SPEED rowerem dogonił motocyklistę

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia Julianny Cornillon z Francji, która w 1209 r. miała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Widzenia te zostały zinterpretowane jako skutek braku wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.

Pod wpływem tych widzeń biskup Robert w 1246 r. ustanowił takie święto dla diecezji Liege. W 1252 r. zostało ono rozszerzone na Germanię. W 1264 r. papież Urban IV bullą "Transiturus" ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Stało się to rok po cudzie eucharystycznym w Bolsenie we Włoszech – wówczas zaczęła krwawić hostia w rękach księdza wątpiącego w transsubstancjację (przemiana chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa).

W Polsce pierwszy raz obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 r. bp Nanker.

Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten sakrament, a także przebłaganie go za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość ludzką oraz bluźnierstwa niewiernych. (PAP)