Bezpłatne badania dla cukrzyków na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

i

Autor: pixabay.com Bezpłatne badania dla cukrzyków na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Bezpłatne badania dla cukrzyków na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

2021-03-16 8:34

Można się już zapisywać na bezpłatne badania dla cukrzyków na oceniające stan zdrowia. Ich organizatorem jest Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W ich ramach naukowcy wykonają badania laboratoryjne krwi.

Zainteresowani mogą już się zapisywać na bezpłatne badania dla cukrzyków organizowane przez Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W ramach przedsięwzięcia naukowcy wykonają badania laboratoryjne krwi (zbadają m.in.: poziom glukozy, profil gospodarki lipidowej, hormony tarczycy, enzymy wątrobowe, witamina D, badanie ogólne moczu). Dzięki temu ocenią stan zdrowia pacjentów i będą mogli im wskazać ewentualne kierunki poprawy zdrowia. 

Najlepsi dentyści w Polsce są z Białegostoku! Wielki sukces absolwentów UMB

Dodatkowo będzie można założyć system ciągłego monitorowania glikemii, oraz przeprowadzić analizę składu ciała. Bezpłatne badania odbywać się będą w ramach projektu naukowego prowadzonego przez badaczy z UMB.

Informacje można uzyskać pod numerem telefonu 85 831 81 50/81 56 w godzinach od 12 do 15.

Dieta cukrzyka zdaniem dietetyka. Ekspert radzi

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią - podwyższonym poziomem glukozy we krwi, wynikającą z niewydolności produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić: cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne, rzadziej występujące typy.

Najczęstszą postacią cukrzycy jest cukrzyca typu 2, w której pierwotnie dochodzi do zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę (insulinooporność). Stan ten wymaga produkcji nadmiernej ilości insuliny, co w dalszym przebiegu choroby przekracza zdolności wydzielnicze trzustki. W cukrzycy typu 2 dochodzi do uszkodzenia komórek β w wyspach trzustki i upośledzenia, a później zaprzestania wydzielania insuliny.

W cukrzycy typu 1 proces autoimmunologiczny niszczy komórki wysp trzustkowych produkujące insulinę, co wywołuje pierwotny, brak insuliny we krwi, przy zachowaniu normalnej wrażliwości tkanek na ten hormon. Cukrzyca ciężarnych jest wynikiem zmian hormonalnych związanych z ciążą.

Typy 1 i 2 są wielogenowe, tzn. są rezultatem mutacji w wielu genach, w odróżnieniu od monogenowych, np. typu MODY.

Za: Wikipedia.pl