Betlejemskie Światło Pokoju 2022. Mieszkańcy Białegostoku zabrali płomień do swych domów

2022-12-19 11:43
Betlejemskie Światło Pokoju 2022. Mieszkańcy Białegostoku zabrali płomień do swych domów
Autor: archibial.pl Betlejemskie Światło Pokoju w Białymstoku

Betlejemskie Światło Pokoju w niedzielę 18 grudnia zostało zapalone na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Mieszkańcy stolicy Podlasia zabrali płomień do domu swoich najbliższych.

Betlejemskie Światło Pokoju 2022

Betlejemskie Światło Pokoju już po raz 32. trafiło do woj. podlaskiego. 12 grudnia polscy harcerze odebrali lampion od słowackich skautów. Później powędrowało do hufców w całym kraju. W niedzielę 18 grudnia betlejemskie ognisko zapłonęło przed katedrą w Białymstoku.

„Tegoroczny Adwent i nadchodzące święta Bożego Narodzenia jak nigdy wcześniej przeżywamy pełni obaw o przyszłość. To nie tak miało być!” – powiedział metropolita białostocki abp Józef Guzdek podczas niedzielnej eucharystii, nawiązując do wojny na Ukrainie, i związanym z nią niepokoju o bezpieczeństwo w naszej Ojczyźnie.

Betlejemskie Światło Pokoju 2022 w Białymstoku
Autor: archibial.pl

„Światło dla Ciebie”

„Potrzebne jest światło dla małżeństw, zwłaszcza tam, gdzie przygasło lub całkowicie straciło blask światło miłości. Światło dla rodzin, gdzie waśnie i spory osłabiły blask życia wspólnotowego, zwyczajną życzliwość i świadczoną pomoc. Światło nadziei i wsparcia dla ludzi chorych i cierpiących. Światło dla osób samotnych, szczególnie opłakujących stratę najbliższych w mijającym roku. Światło dla mieszkańców Ukrainy spowitej w mroku wojny, cierpienia i śmierci” – wskazywał metropolita, dodając, że tego światła, które bije od Narodzonego Jezusa wystarczy dla wszystkich ludzi dobrej woli.

Metropolita poświęcił opłatki, którymi podzielili się wszyscy zebrani, a harcerze przekazali specjalne lampiony z betlejemskim światełkiem władzom miasta, województwa, przedstawicielom administracji rządowej, ministerstwu edukacji. Białostoczanie odpalone z ogniska światełka zanieśli do swoich domów.

Betlejemskie Światło Pokoju

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów obiega świat. Został przekazany po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii. Polscy harcerze od 1991 r. przejmują ogień od skautów słowackich i podają na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Szwecji.

Białystok. Auta jak z Mad Maxa rozbijały się na torze. Adam Kraśko przyjechał na saniach
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE