Będzie kolejny nowy mandat dla kierowców. 500 zł za złamanie prostego przepisu

2020-07-16 4:15
Będzie kolejny nowy mandat dla kierowców
Autor: policja.pl Będzie kolejny nowy mandat dla kierowców

Taryfikator mandatów 2020. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad nowym mandatem. Kierowcom, którzy złamią przepisy, grozi nawet 500 zł kary. Obecnie jednak można bardzo łatwo jej uniknąć.

Spis treści

  1. Nowy mandat dla kierowców. 500 zł kary za złamanie prostego przepisu [16.07.2020]
  2. Nowy mandat a strefa czystego transportu
  3. Strefa czystego transportu w Białymstoku
  4. Nowy mandat 2020 – jak go uniknąć?
Wieczór wyborczy PiS w Białymstoku

Nowy mandat dla kierowców. 500 zł kary za złamanie prostego przepisu [16.07.2020]

Strażnicy miejscy i gminni już niedługo zyskają nowe uprawnienia. Jak informuje portal SmogLab, MSWiA planuje wprowadzenie do taryfikatora mandatu dla kierowców, którzy bez uprawnień wjadą do strefy czystego transportu (SCT). Grozi za to kara do 500 zł.

Będzie można jeździć bez prawa jazdy. Prawdziwa rewolucja w prawie drogowym

Nowy mandat miałby na celu jeszcze większe zwrócenie uwagi na przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony środowiska. Jest jednak pewien istotny fakt – w Polsce nie ma obecnie stref czystego transportu.

Nowy mandat a strefa czystego transportu

Strefy czystego transportu pojawiły się jako pomysł, który mogą wykorzystywać samorządy w myśl ustawy o elektromobilności. Informował o nich nowy znak zakazujący wjazdu na dany obszar samochodom z silnikami diesla lub benzynowym.

Prawo jazdy 2020. Nowe zmiany. Masz prawo jazdy kat. B? Dostaniesz nowe uprawnienia

SCT dotyczy przede wszystkim centrów miast. Jako pierwszy na jej wprowadzenie zdecydował się Kraków, a uchwała radnych dotyczyła kilku ulic w zabytkowej dzielnicy Kazimierz. Mogły tam wjeżdżać wyłącznie auta napędzane gazem lub prądem.

Rozwiązanie funkcjonowało w Krakowie do września 2019 roku. Od tamtej pory (likwidacji SCT) nie funkcjonuje w żadnym polskim mieście.

Posłuchaj: Kamil Sułkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Olsztynie. Mandatów prawie wcale, ale dziki są problemem

Strefa czystego transportu w Białymstoku

Dyskusję na temat wprowadzenia stref czystego transportu podjęto w Białymstoku w 2018 roku. Władze miasta nie znalazły jednak żadnych uzasadnień, dla których SCT miałyby zostać wprowadzone w stolicy województwa.

Wielu specjalistów uzasadniało, że centrum miasta jest niewielkie i łatwo je objechać. Ponadto jednym ze sposobów ograniczenia emisji spalin w centrum Białegostoku miało być podwyższenie stawek w płatnej strefie parkowania. Władze miasta przewidywały, że zachęci to większą liczbę mieszkańców do wybierania się tam inaczej, niż własnym autem.

Nowy mandat 2020 – jak go uniknąć?

Pomimo iż w Polsce nie funkcjonują obecnie SCT, nowy mandat prawdopodobnie wejdzie w życie. Jak go uniknąć?

Na razie to proste, ponieważ... przepisu nie da się złamać. Jednak, jeśli w przyszłości w miastach zaczną funkcjonować strefy czystego transportu, wystarczy po prostu nie wjeżdżać do nich autami napędzanymi inaczej niż za pośrednictwem gazu lub prądu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE