Abonament RTV zapłacisz również za radio w samochodzie. Te osoby wyjątkowo unikną opłaty

i

Autor: pixabay.com pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Abonament RTV

Abonament RTV zapłacisz również za radio w samochodzie. Te osoby wyjątkowo unikną opłaty

2023-05-11 13:51

Abonament RTV należy zapłacić nie tylko za telewizor i odbiornik radiowy posiadany w domu. Według polskiego prawa trzeba również uiścić opłatę za urządzenie posiadane w samochodzie. Nawet jeśli nie jest on przez nas używany. Kierowcy mają jednak szansę uniknąć tej opłaty. O kogo chodzi?

Abonament RTV - radio w samochodzie

Kto musi płacić abonament RTV? Według polskiego prawa muszą to robić zarówno osoby fizyczne posiadające odbiornik radiowy lub radiowo-telewizyjny, jak i instytucje czy przedsiębiorcy. O tym obowiązku wiedzą wszyscy. Gorzej, że dla niektórych nowością jest informacja o konieczności opłaty za odbiorniki radiowe znajdujące się w samochodzie. Wystarczy, że dana osoba posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny pozwalający na natychmiastowy odbiór programu. To jest równoznaczne z koniecznością płacenia abonamentu RTV i bez znaczenia jest to, czy odbiornik jest w mieszkaniu, czy aucie.

Abonament RTV za radio w samochodzie – kto uniknie opłaty?

Na podstawie wyroku Najwyższego Sądu Administracyjnego z 2015 r. wiemy, że jeśli odbiornik radiowy w samochodzie jest niesprawny, to nie obowiązuje opłata. Kontroler bowiem musi wcześniej sprawdzić, czy radio jest we właściwym stanie.

Z abonamentu RTV za radio w samochodzie zwolnione są również te osoby, które wcześniej dokonywały opłaty abonamentowej za odbiorniki znajdujące się w mieszkaniu (i w dalszym ciągu jej dokonuje). Radioodbiorniki są bowiem ujęte w całej opłacie.

ZOBACZ GALERIĘ: Abonament RTV nie dla wszystkich obowiązkowy? Te osoby nie muszą go płacić!