Abonament RTV trzeba płacić nawet po wyrzuceniu telewizora. Istotny jest jeden czynnik!

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News Abonament RTV trzeba płacić nawet po wyrzuceniu odbiornika na śmietnik

Opłaty

Abonament RTV trzeba płacić nawet po wyrzuceniu telewizora. Istotny jest jeden czynnik!

2023-04-07 11:59

Kontrole abonamentu RTV w 2023 r. ruszyły tak intensywnie głównie z tego powodu, że coraz mniej Polaków poczuwa się do obowiązku jego zapłaty. A co w sytuacji, kiedy odbiornik wyrzuciliśmy na śmietnik? Według prawa nadal powinniśmy opłacać abonament RTV. Kluczowy jest bowiem jeden czynnik.

Abonament RTV – obowiązek zapłaty nawet po wyrzuceniu odbiornika

W przepisach ustawy o opłatach abonamentowych czytamy jednoznacznie, że obowiązek uiszczania powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. Kiedy natomiast zapłata nie jest już należna? W przepisach żadnej takiej regulacji nie znajdziemy, dlatego jest to tożsame z tym, że uchylenie obowiązku płacenia abonamentu RTV zachodzi w momencie wyrejestrowania urządzenia. W związku z tym, nawet jeśli oddamy odbiornik bratu, rodzicom czy nawet wyrzucimy go na śmietnik, musimy to zgłosić. Inaczej nadal musimy pamiętać o opłacie abonamentu RTV.

ZOBACZ TAKŻE: Tu na pewno zapukają kontrolerzy w sprawie Abonamentu RTV. Jest komunikat Poczty Polskiej

Jak wyrejestrować odbiornik RTV?

Okazuje się natomiast, że wyrejestrowanie odbiornika RTV jest proste. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

  1. Osobista wizyta w placówce pocztowej.
  2. Zgłoszenie przez internet za pośrednictwem strony Poczty Polskiej (tu jednak finalnie też trzeba będzie udać się do placówki pocztowej w celu potwierdzenia wyrejestrowanie odbiornika).

Abonament RTV 2023 – ile wynosi?

Od początku nowego roku rząd wprowadził wyższą kwotę abonamentu RTV. 1 stycznia 2023 r. obowiązuje podwyżka, w związku z tym za odbiornik radiowy musimy zapłacić 8,50 zł miesięcznie, a za telewizor 27,30 zł. Kara za brak opłat na abonament RTV wynosi trzydziestokrotność opłaty miesięcznej.

Abonament RTV. Coraz mniej Polaków go płaci

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez PanelWizard Direct wynika, że aż 97 proc. Polaków ma w swoim domu telewizor. Jak widać zatem, praktycznie w każdym domu odbiornik tv się znajduje. Gorzej natomiast wygląda statystyka opłaty abonamentu RTV. Ten bowiem uiszcza 34,4 proc. zobowiązanych.

Politechnika Lubelska pokazała stare sprzęty RTV
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE