Samochód wnętrze

i

Autor: Pixabay

Abonament RTV za radio samochodowe. Jeśli nie zapłacisz, czeka cię kara

2022-08-02 10:41

Abonament za radio w samochodzie - absurd, czy faktycznie należy przyjrzeć się tematowi? Panuje powszechne przekonanie, że abonament RTV należy uiszczać za odbiorniki radiowo-telewizyjne w naszym domu. Co z autem? Cóż – taka opłata też jest obowiązkowa. Na baczności powinni mieć się ci, którzy posiadają samochód firmowy, zarejestrowany w ramach działalności gospodarczej.

Kto musi płacić abonament za radio w samochodzie?

Trudno znaleźć samochód, który nie byłby wyposażony w radio. Co z opłatami? Jeśli jesteś osobą fizyczną i płacisz abonament RTV w ramach gospodarstwa domowego, nie masz się czego obawiać. Natomiast jeśli jesteś przedsiębiorcą, musisz zapłacić za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny wchodzący w skład wyposażenia – chodzi również o radio w samochodzie służbowym.

Kto nas z tego rozliczy?

Kto sprawdzi, czy płacimy abonament za odbiornik radiowy w aucie służbowym? Kontrolerzy Poczty Polskiej! Są oni wyczuleni na samochody przedsiębiorców, w których mogą dopatrzeć się odbiornika i sprawdzić, czy jest on zarejestrowany oraz czy płacony jest za niego abonament. Co jeśli posiadamy radio, ale go nie używamy? Niestety, nie jest to argument. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Ile wynosi abonament RTV za radio samochodowe?

Koszt abonamentu wynosi odpowiednio: 7,50 zł za jeden miesiąc; 14,60 zł za dwa miesiące, 21,60 zł za trzy miesiące; 42,80 zł za sześć miesięcy lub najbardziej korzystna stawka – 81,00 zł za cały rok kalendarzowy. Warto wspomnieć, że kara za niepłacenie abonamentu RTV w 2021 roku wyniosła 30-krotność miesięcznej opłaty oraz obowiązek uiszczenia zaległych składek.

Marsz Powstania Warszawskiego 2022. Narodowcy w spokoju przeszli na Plac Krasińskich

QUIZ PRL. Tajemnice Fiata 126p. Pamiętasz podróże kultowym autem?

Pytanie 1 z 10
Aby uruchomić szwankujący silnik malucha najczęściej:
Źródło: Abonament RTV za radio samochodowe. Jeśli nie zapłacisz, czeka cię kara
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE