Żywiecki Janosik najstarszym działającym kinem na świecie ? Trwają poszukiwania dokumentów potwierdzających te informacje

2021-11-21 14:27
110 urodziny Kina Janosik w Żywcu
Autor: Agata Chmielowska

Żywiecki Janosik świętował 110 urodziny. Były kwiaty, życzenia kolejnych dwustu lat działalności i tort urodzinowy. Byli szacowni goście, przyjaciele kina i widzowie, którzy w Janosiku spędzili niejedną chwilę wpatrując się z wypiekami w wielki ekran. W trakcie jubileuszowej gali wyświetlono słowacki niemy film "Janosik" z 1921 roku. Atrakcją, prawie jak za dawnych czasów, był akompaniament muzyki granej na żywo.

 W 1911 roku, twórca kino -teatru "Urania" Antoni Kasztelnik, rzeźnik z Żywca, urzeczywistnił swoje marzenie. Mimo sprzeciwu małżonki, na polu buarków wybudował kino-teatr. Żona w tym czasie przebywała w sanatrium, gdy wróciła do domu budowla już stała. I stoi do dziś, choć wygląda zupełnie inaczej.

Historie kino teatru Urania zgromadzonej w Janosiku publiczności opowiadała Dorota Firlej, historyk i kustosz Muzuem Miejskiego w Żywcu. W swoich początkach kino nazywało się Teatrem Świetlnym "Urania". Obiekt był bardzo okazały. Posiadał wielki ekran, ponad trzysta miejsc siedzących, od tych najtańszych na ławkach, do tych najdrożyszych w lożach na balkonach. Nawiększa i najpiękniejsza loża była dedykowana rodzinie żywieckich Habsburgów, którzy często odwiedzali kino Kasztelnika. Co więcej, rodzina książęca użyczyła Kasztelnikowi elektryka. W czasach gdy elektryczność była luksusem był niezbędny do prowadzenia tego biznesu. Ratował sytuację korzystając z agregatu pożyczonego z pałacu gdy brak prądu niweczył szanse na wyświetlenie filmu. Pierwszy potwierdzony seans filmowy odbył się w 1911 roku. Wyświetlono wtedy dwa obrazy "Narodzenie, życie i mękę Chrystusa" oraz "Uroczystości weselne na zamku żywieckim".

Po latach kino Urania zostało przemianowane na Kino Edison, aby po wojnie zmieniono jego nazwę na Kino Janosik.

Kino Janoisk w tym roku obchodzi swoje 110 urodziny jednak wiele wskazuje na to, że swoją jeszcze nieoficjalną działalność zaczęło pięć lat wcześniej, bo w 1906 roku. Trwają poszukiwania dowodów potwierdzających te informacje. ( galeria poniżej)

Z okazji jubileuszu w holu kina stanęła wyjątkowa wystawa. To zbiór pamiątek pochodzących z czasów działalności kina Urnania i Edison zgromadzonych i udostępnionych przez Małgorzatę Kubielas , prawnuczkę Kasztelika ( posłuchaj poniżej ).

Żywiecki Janosik, to nie tylko filmy, ale wystawy, koncerty spotkania z interesującymi twórcami, działaczami społecznym, artystami, politykami. To miejsce spotkań,  nie tylko mieszkańców Żywiecczyzny, ale całego regionu, ciekawych świata i ludzi. To także dowód na to, że nowe technologie i wręcz neograniczony w internecie dostęp  do produkcji filmowych na całym świecie  nie zastąpi wspólnego przeżywania emocji przed wielkim ekranem, w zaciszu sali kinowej i w towarzystwie innych kinomaniaków. 

posłuchaj :Małgorzata Kubielas o pradziadku Kasztelniku , twórcy kina w Żywcu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE