Zupa z kwaczków, prażuchy i hymn Milówki. Grupa nieformalna "Fajne Baby" podsumowała projekt "Seniorzy Duchem Młodzi"

2021-11-30 14:25
Seniorzy duchem młodzi
Autor: Agata Chmielowska

Grupa nieformalna "Fajne Baby" zakończyła realizację projektu "Seniorzy Duchem Młodzi". W muzeum Stara Chałupa w Milówce odbyło się posumowanie projektowych działań, których główną przesłanką było przypomnienie i kultywowanie tradycji górali żywieckich. Były spotkania edukacyjne, wycieczka malowniczą trasą w Beskidach i degustacja regionalnych potraw. Środki na realizację projektu pozyskano z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich wójewództwa śląskiego.

 Maria Bednarz, Barbara Jopek i Bogumiła Kubas to grupa nieformalna Fajne Baby. Te trzy panie z Milówki wzięły sprawy w swoje ręce i napisały projekt "Seniorzy duchem młodzi". Na jego realizację otrzymały zaledwie 5 tys. złotych. To jednak wystarczyło by przy wspraciu młodych wolontariuszy zorganizować w Muzeum w Starej Chałupie w Milówce cykl spotkań edukacyjnych na temat, historii i kultury górali żywieckich. Była również wycieczka pętlą beskidzką i degustacja góralskich potraw.( galeria poniżej)

Spotkanie podsumowujące projekt odbyło się w Starej Chałupie w Milówce. 

-Bardzo się cieszę, że w Milówce dzieją się takie faje rzeczy -mówił Darek Ryczkowski z Fundacji Welopokoleniowej z Katowic, który przyjechał sprawdzić jak Fajnym Babom udało się zrealizować projektowe cele ( posłuchaj poniżej)

Jednym z zadań projektowych było przypomnienie dawnych potraw regionalnych. Zupa z kwacka, prażuchy, placki na blasze, pierogi, smalec ze skwarkami, to dania które gościły na stołach w Milówce  od dziada, pradziada. Na podsumowaniu odbyła się ich degustacja. Była również recytacja okolicznościowych wierszy, których autorkami były uczestniczki projektu i wspólne śpiewanie, wyuczonego już na pamięć hymnu Milówki.

Projekt dobiegł końca, czas na podsumowania, przeprawę przez projektową dokumentację i wyciąganie wniosków, które pomogą w walce o kolejne granty.

A co autorkom projektu sprawiło największą radość ?

- Największą frajdę w trakcie tych wszystkich działań sprawiła nam radość uczestników i ich chęć udziału w kolejnych takich przedsięwzięciach-mówią Fajne Baby czyli: Maria Bednarz, Barbara Jopek i Bogumiła Kubas ( posłuchaj poniżej).

W ramach naboru FIO Śląskie Lokalnie 2021-2023 zostało złożonych łącznie 297 wniosków, a 120 pomysłodawców uzyskało mikrogranty o wartości od 1000 zł do 5000 zł. W kolejnym roku konkursu środków na realizację projektów ma być jeszcze więcej. Trzymamy więc kciuki za kolejne pomysły Fajnych Bab z Milówki.

posłuchaj : Darek Ryczkowski z Fundacji Wielopokoleniowej z Katowic o działanich Fajnych Bab z Milówki
posłuchaj ;Grupa Nieformalna Fajne Baby z Milówki o projkecie dla seniorów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE