Wikarówka w Lipowej znów tętni życiem. Obiekt, który był przeznaczony do rozbiórki teraz jest wizytówką Gminy

2021-11-24 14:53
Wikarówka w Lipowej
Autor: Agata Chmielowska

Remont zabytkowej "wikarówki" trwał ponad dwa lata. Budynek udało się odnowić dzięki środkom zewnętrznym w kwocie 2 mln 268 tys. zł. Gmina 95% środków pozyskała z funduszy europejskich i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020. Lipowa do inwestycji dołożyła 113 tys. W poniedziałek nastąpiło uroczyste otwarcie budynku, który został przekazany na Centrum Usług Społecznościowych.

 -Jak pierwszy raz zobaczyłam ten obiekt w Lipowej, to się w nim zakochałam i obiecałam sobie, że kiedyś znajdziemy środki na to, by go wyremontować- mówi Elżbieta Kosiec, skarbnik gminy Lipowa. Pojawił się program rewitalizacji, z którego mogliśmy skorzystać, z dofinansowaniem na poziomie 95% . Napisaliśmy projekt i wzięliśmy się do roboty-dodaje Skarbniczka Lipowej.  ( posłuchaj poniżej)

Remont nie należał do łatwych. Ponad 130 letni obiekt był w fatalnym stanie. Jego rekonstrukcja odbywała się pod bacznym okiem konserwatora zabytków.

-W budynku udało nam się zachować stary drewniany ganek, częściowo oryginalne posadzki, drewniane drzwi i zabytkowy piec kaflowy- wylicza Mariusz Godek kierownik delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Bielsku- Białej. (galeria poniżej)

-Ideą do wyremontowania i oddania do użytku tego obiektu było utworzenie miejsca do integracji naszego lokalnego społeczeństwa. Szukaliśmy sposobu aby zaktywizować różne grupy i organizacje działające na naszym terenie. Mamy Klub Seniora, dzieci działające w Radiu Maryja, mamy Akcję Katolicką, mamy także Koło Gospodyń Wiejskich. Wszystkie te grupy i organizacje znajdą tu swoje miejsce, łącznie z klubem AA- mówi Jan Góra wójt Gminy Lipowa.

- Będzie tutaj działał taki klub dla dzieci i młodzieży, który będzie miał na celu przede wszystkim rozwijanie ich zainteresowań i ich zdolności. Będą takie formy aktywności jak: malowanie na szkle, robotyka, modelarstwo i wiele innych. Seniorzy w tych niesamowitych wnętrzach będą mogli, między innymi kontynować zajęcia w ramach klubu malarskiego. Prace członkiń tego klubu dziś zdobią ściany wyremontowanej wikarówki- mówi Cecylia Dudys kierownik Klubu Seniora i gospodarz nowego Centrum Usług Społecznościowych w Lipowej. ( posłuchaj poniżej)

Przed Wikarówką powstał   ogród z rosarium i ławeczkmi. W przyszłym roku pojawi sie tam również fontanna. Z nowego terenu rekreacyjnego  będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy gminy jak i odwiedzający Lipową turyści. 

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl

posłuchaj : Elżbieta Kosiec -skarbnik w Urzędzie Gminy Lipowa o remoncie Wikarówki
Cecylia Dudys kierownik Centrum Usłuig Społecznościowych w Lipowej o zajęciach w nowej placówce
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE