Wikarówka w Lipowej znów tętni życiem. Obiekt, który był przeznaczony do rozbiórki teraz jest wizytówką Gminy

2021-11-24 14:53
Wikarówka w Lipowej
Autor: Agata Chmielowska

Remont zabytkowej "wikarówki" trwał ponad dwa lata. Budynek udało się odnowić dzięki środkom zewnętrznym w kwocie 2 mln 268 tys. zł. Gmina 95% środków pozyskała z funduszy europejskich i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020. Lipowa do inwestycji dołożyła 113 tys. W poniedziałek nastąpiło uroczyste otwarcie budynku, który został przekazany na Centrum Usług Społecznościowych.

 -Jak pierwszy raz zobaczyłam ten obiekt w Lipowej, to się w nim zakochałam i obiecałam sobie, że kiedyś znajdziemy środki na to, by go wyremontować- mówi Elżbieta Kosiec, skarbnik gminy Lipowa. Pojawił się program rewitalizacji, z którego mogliśmy skorzystać, z dofinansowaniem na poziomie 95% . Napisaliśmy projekt i wzięliśmy się do roboty-dodaje Skarbniczka Lipowej.  ( posłuchaj poniżej)

Remont nie należał do łatwych. Ponad 130 letni obiekt był w fatalnym stanie. Jego rekonstrukcja odbywała się pod bacznym okiem konserwatora zabytków.

-W budynku udało nam się zachować stary drewniany ganek, częściowo oryginalne posadzki, drewniane drzwi i zabytkowy piec kaflowy- wylicza Mariusz Godek kierownik delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Bielsku- Białej. (galeria poniżej)

-Ideą do wyremontowania i oddania do użytku tego obiektu było utworzenie miejsca do integracji naszego lokalnego społeczeństwa. Szukaliśmy sposobu aby zaktywizować różne grupy i organizacje działające na naszym terenie. Mamy Klub Seniora, dzieci działające w Radiu Maryja, mamy Akcję Katolicką, mamy także Koło Gospodyń Wiejskich. Wszystkie te grupy i organizacje znajdą tu swoje miejsce, łącznie z klubem AA- mówi Jan Góra wójt Gminy Lipowa.

- Będzie tutaj działał taki klub dla dzieci i młodzieży, który będzie miał na celu przede wszystkim rozwijanie ich zainteresowań i ich zdolności. Będą takie formy aktywności jak: malowanie na szkle, robotyka, modelarstwo i wiele innych. Seniorzy w tych niesamowitych wnętrzach będą mogli, między innymi kontynować zajęcia w ramach klubu malarskiego. Prace członkiń tego klubu dziś zdobią ściany wyremontowanej wikarówki- mówi Cecylia Dudys kierownik Klubu Seniora i gospodarz nowego Centrum Usług Społecznościowych w Lipowej. ( posłuchaj poniżej)

Przed Wikarówką powstał   ogród z rosarium i ławeczkmi. W przyszłym roku pojawi sie tam również fontanna. Z nowego terenu rekreacyjnego  będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy gminy jak i odwiedzający Lipową turyści. 

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl

posłuchaj : Elżbieta Kosiec -skarbnik w Urzędzie Gminy Lipowa o remoncie Wikarówki
Cecylia Dudys kierownik Centrum Usłuig Społecznościowych w Lipowej o zajęciach w nowej placówce
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE