W Twardorzeczce bez barier. Sołectwo Lipowej ma już w pełni integracyjną podstawówkę

2020-02-06 14:48
Szkoła bez barier
Autor: UG Lipowa

W Lipowej łatwiej osobom z niepełnosprawnością ruchową. W ostatnich latach gmina postawiła na likwidowanie barier wykluczających osoby niepełnosprawne z aktywności społecznej.

Otwarte w 2018 roku Centrum Aktywności Społecznej w Twardorzeczce od początku było pomyślane w ten sposób, aby w korzystaniu z niego nie przeszkadzały żadne bariery – wyjaśnia Szymon Wróbel z Urzędu Gminy.

- Wszystkie obiekty, które obecnie remontujemy lub budujemy od podstaw staramy się dostosowywać do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Tak było właśnie w naszym Centrum Aktywności Społecznej- tam już wcześniej pojawiły się szyny, z których mogą korzystać osoby poruszające się na wózkach – tłumaczy.

Teraz przyszedł czas na szkoły. W 2018 roku, dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Twardorzeczce udało się wybudować windę. Ostatnio szkoła wzbogaciła się o specjalne podjazdy, przeznaczone dla uczniów zdobywających wiedzę w dwóch oddziałach integracyjnych w tej szkole. – Można już powiedzieć, że teraz jest to już w pełni integracyjna szkoła – cieszy się Szymon Wróbel.

Jak zapewniają urzędnicy nowe szyny są w zasadzie bezobsługowe i każdy da sobie z nimi radę. Nowe ułatwienie to wynik współpracy Rady Rodziców z tamtejszym urzędem gminy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE