W Cieszynie pojawiły się jadłodzielnie. Dzięki nim ma zmniejszyć się marnowanie żywności

i

Autor: Gabriela Staszkiewicz Facebook

W Cieszynie pojawiły się jadłodzielnie. Dzięki nim ma zmniejszyć się skala marnowania żywności

2022-12-20 14:01

W piątek 16 grudnia w Cieszynie pojawiły się pierwsze w historii jadłodzielnie, określane mianem "Cieszyńskich Lodówek". Są to specjalne instalacje, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy miasta - zarówno ci, którzy chcą oddać nadwyżek żywności, jak i osoby chcące przygotować z nich posiłek. Głównym celem jadłodzielni jest zmniejszenie marnowaniu żywności. Czas na otwarcie "Cieszyńskich Lodówek" wydaje się idealny, gdyż niedojedzone świąteczne dania często trafiają do kosza.

"Cieszyńskie Lodówki" mają sprawić, że do śmieci trafi mniej jedzenia

W Cieszynie stanęły dwie jadłodzielnie. Pierwsza z nich znajduje się na ul. Sejmowej 7, natomiast druga została otwarta przy Placu Wolności 3.

Celem jest zapobieganie marnowaniu jedzenia i dzielenie się nim. Każdy może z nich skorzystać, tak samo, jak każdy może podzielić się jedzeniem.

- informują władze miasta. Zasada działania jadłodzielni jest bardzo prosta: osoby, które nie zdążą spożyć produktów spożywczych mogą umieścić w nich jedzenie, skąd będą mogli je odebrać wszyscy chętni. Co ważna, inicjatywa nie obejmuje wyłącznie osób prywatnych: do "Cieszyńskich Lodówek" zapasy mogą dostarczać też sklepy i restauracje, w ten sposób unikając wyrzucania żywności z krótkim terminem spożycia.

Zgodnie ze swoimi założeniami, ideą jadłodzielni jest to, że mogą z nich korzystać wszyscy zainteresowani,  a nie tylko osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowe.j Należy pamiętać, że chodzi przede wszystkim o zmniejszenie poziomu marnowania żywności.

Foodsharing coraz popularniejsze w Beskidach

Jadłodzielnie są jednym z najważniejszych założeń Foodsharing'u, czyli ruchu propagującego dzielenia się żywnością. Idea ta jest coraz popularniejsza również w Beskidach - w samym Bielsku-Białej obecnie funkcjonuje już kilka tego typu obiektów, jadłodzielnie można spotkać również m.in. w Żywcu i Czechowicach-Dziedzicach. Cieszyn jest kolejnym miastem w regionie, które promuje ograniczenie wyrzucania żywności. A dane dotyczące tego zagadnienia w Polsce są alarmujące.

Według badań prowadzonego przez Banki Żywności Programu Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności (PROM), rocznie  prawie 5 mln ton produktów spożywczych w Polsce trafia na śmietniki. Najwięcej żywności marnują konsumenci, którzy odpowiadają za 60% tego typu odpadów. Powstawanie jadłodzielni może znacząco obniżyć ten trend, a nadwyżki jedzenia, które w ciągu kilku dni wylądowałyby w koszu, mogą zostać spożyte zgodnie z terminem.