Potrzebni rodzice zastępczy. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej szuka chętnych

2022-12-22 11:26
rodziny zastępcze
Autor: Starostwo Bielskie

Rodzin zastępczych w powiecie bielskim szuka Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej. „Mamy 6 wychowanków ponad stan w naszej placówce w Czechowicach-Dziedzicach. Niestety, ta tendencja utrzymuje się od jakiegoś czasu. Ruszyliśmy z dużą kampanią promocyjną w każdej gminie. Marzy nam się, by każde dziecko wychowywało się w rodzinie zastępczej”- mówi Katarzyna Olszyna, dyrektor bielskiego PCPR.

Akcję widać już w niektórych gminach. W ośrodkach zdrowia, ośrodkach kultury i bibliotekach pojawiły się plakaty i ulotki, a w gazetkach samorządowych i na stronach internetowych informacje na ten temat. „Uzgodniliśmy, że w każdej gminie na jednej imprezie w przyszłym roku będzie nasz punkt konsultacyjny. Każdy będzie mógł podjeść i zapytać, jak wygląda życie w rodzinie zastępczej, jakie oferujemy wsparcie”- mówi Olszyna. Dodaje, że do działań mają się włączyć także parafie z diecezji bielsko-żywieckiej. „Jestem po rozmowach z ks. bp. Romanem Pindlem, który wyraził wsparcie dla naszej akcji” – mówi szefowa PCPR.

Urszula i Jan Wawrzeczko prowadzą od 25 lat rodzinny dom dziecka w Janowicach. Przez ich dom ”przewinęło się” 35 dzieci. Przykład Moniki Frankiewicz z Mazańcowic pokazuje, że nie tylko małżeństwa mogą tworzyć rodzinę zastępczą. Pani Monika sama opiekuje się 6 dzieci, w tym dwójką adoptowanych. „Od zawsze marzyłam o dużej rodzinie, kocham zajmować się dziećmi”- mówi. Mając 18 lat postanowiła, że jeśli nie założy własnej rodziny, stworzy taką dla obcych maluchów. Teraz mówi, że to była najlepsza decyzja w jej życiu. Obie panie przekonują, że bywa trudno, ale to nie jest praca, a ich całe życie.

Ambasadorami akcji PCPR mają być… same rodziny zastępcze. „To nasi super rodzice. Dziękujemy im i chcemy się nimi chwalić”- mówi Katarzyna Olszyna. Irena Bodzek (na zdjęciu) od 15 lat prowadzi rodzinny dom dziecka w Czechowicach-Dziedzicach. Mirosława Jendrzej (na zdjęciu) z Wilkowic od 3 lat jest rodziną zastępczą. Obie panie mają własne dzieci, ale postanowiły podzielić się miłością z obcymi maluchami, które nie miały dotąd szczęścia w życiu. (posłuchaj poniżej)

W powiecie bielskim jest ok. 120 rodzin zastępczych, ale aż 70% z nich to rodziny spokrewnione, co oznacza że dziecko trafia pod opiekę dziadków lub rodzeństwa. Zawodowych rodzin zastępczych jest tylko 11.

posłuchaj : Katarzyna Olszyna, dyrektor bielskiego PCPR i Urszula Wawrzeczko o rodzicielstwie zastępczym
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE