Rewitalizacja Parku Włókniarzy w Bielsku-Białej zakończona

i

Autor: Jarosław Klimaszewski - Prezydent Bielska Białej

Park Włókniarzy w Bielsku-Białej ponownie otwarty dla mieszkańców

2022-11-24 9:49

Park Włókniarzy w Bielsku-Białej zyskał nowe oblicze. W środę 23 listopada nastąpiło jego ponowne otwarcie. Tym samym zakończyła się półroczna rewitalizacja obiektu. W ramach przeprowadzonych prac posadzono więcej drzew i krzewów, w parku pojawiły się też nowe obiekty i atrakcje dla mieszkańców oraz turystów. Gruntowne zmiany dotknęły również placu Mickiewicza.

Park Włókniarzy w Bielsku-Białej w nowej odsłonie

Zakończenie prac rewitalizacyjnych pozwoliło odświeżyć wygląd wielu części parków, a nowe elementy małej architektury nadały mu dodatkowej funkcjonalności. Istotne zmiany zaszły na placu Adama Mickiewicza, gdzie stanęły rabaty kwiatowe obsadzone różami i rozmaitymi trawami. W ramach prowadzonych prac wyremontowano również schody prowadzące do pomnika wieszcza, a sam plac od północy i południa zwieńczyły pergole obsadzone wisterią.

Istotne zmiany nastąpiły również w obrębie przylegającej do parku rzeki Białej. Nad jej brzegiem powstał taras widokowy, z którego roztacza się widok na rzekę i otaczającą ją roślinność. W ramach prac wykonano również schody z siedziskami prowadzące w kierunku Białej.

W Parku Włókniarzy zamontowano również wiele elementów małej architektury, które mają stanowić dodatkową atrakcję dla mieszkańców Bielska-Białej. Stanął tam między innymi naturalny drewniany plac zabaw, w skład którego wchodzą huśtawki, tory przeszkód czy ścianki wspinaczkowe. W pobliżu zamontowano również zadaszoną ławeczkę, która zapewnia osłonę matkom przebierającym i karmiącym swoje pociechy.

Na terenie całego parku stanęły również budki dla ptaków i nietoperzy, a także schronienia dla jeży i niewielkich płazów. Miłośnicy przyrody mogą skorzystać ze szkieł powiększających, które ułatwiają obserwacje występującej tu natury. W całym kompleksie pojawiły się nowe ławki i kosze na śmieci, zamontowano tam również trzy wodopoje wody, a wejście na teren Parku Włókniarzy ozdobiły drewniane bramy. Wymieniona została również nawierzchnia alejek - kostkę betonową i płytki zastąpiły nawierzchnie przepuszczalne.

W trakcie prac związanych z rewitalizacją zadbano też o zwiększenie różnorodności znajdującej się tam roślinności. W ciągu ostatnich miesięcy posadzono około 100 nowych drzew, dzięki czemu ich łączna liczba wzrosła do 600. W trakcie nasadzania nie zapomniano o mniejszych roślinach, w efekcie czego na terenie Parku Włókniarzy znajduje się obecnie około 6 tysięcy krzewów, a także ponad 35 tysięcy bylin.

Rewitalizacja Parku Włókniarzy zakończona

23 listopada miało miejsce ponowne otwarcie parku, w którym wziął udział prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Jak podaje PAP, koszt całej rewitalizacji wyniósł około 8 milionów złotych. Większa część budżetu przeznaczonego na wykonanie prac została sfinansowana z funduszy UE, z których pochodzi 6,2 miliona. Park Włókniarzy jest kolejnym zrewitalizowanym obiektem zielonym w mieście. Wcześniejsze prace były związane z odświeżeniem przestrzeni parków przy ulicy Zielonej i pomiędzy ulicami Zdrojową i Świętej Anny. Rewitalizacja miała też miejsce w parku za Ratuszem.