Miłośnicy gwary żywieckiej - do piór! Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu organizuje Powiatowego Konkursu Żywieckiej Gwary Pisanej „Jesteś moja Ziemio Żywiecka bliska sercu jak matka” [AUDIO]]

2020-06-16 18:08
Powiatowy konkurs żywieckiej gwary pisanej
Autor: FB Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Grojcowianie" w Wieprzu

Można tworzyć wiersze, „pogodki”, gawędy czy wspomnienia - najważniejsze, by tworzyć w gwarze

- Konkurs adresowany jest do dzieci, młodzieży ale i osób dorosłych - wyjaśnia Mirosław Dziergas - dyrektor wydziału kultury. Jednym z najważniejszych działań naszego wydziału jest ochrona dziedzictwa kulturowego Żywiecczyzny, naszych obrzędów ludowych i folkloru - wyjaśnia. Bardzo ważne jest też ocalenie od zapomnienia naszej pięknej gwary. Temu właśnie ma służyć ten konkurs - dodaje nasz rozmówca. - Chcemy, by wśród mieszkańców powiatu gwara była nie tylko znana, ale i popularna.
Aby wziąć udział w konkursie - pracę należy przesłać w formie elektronicznej do wydziału kultury żywieckiego starostwa do 30 września.
- Praca powinna obejmować tekst napisany w gwarze górali żywieckich - prozą lub wierszem. Na konkurs można składać utwory autorskie, które nie były publikowane na innych konkursach - zaznacza Mirosław Dziergas.
Prace oceniane będą przez profesjonalne jury - w czterech kategoriach wiekowych. Jury brać będzie pod uwagę właściwy dobór treści, ale przede wszystkim dbałość o zachowanie regionalnego charakteru utworu.
Przypominamy - prace w wersji elektronicznej można przesyłać do 30 września. Powodzenia!

Powiatowy konkurs żywieckiej gwary pisanej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE