IV Gala Polskiego Czerwonego Krzyża w Żywcu

2022-11-26 19:20

Spotkanie było okazją do podziękowań i wyróżnień

Piękna historia

Od 87 lat Polski Czerwony Krzyż zajmuje się organizacją i promocją honorowego krwiodawstwa oraz uświadamiania znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. W 1935 roku Polski Czerwony Krzyż utworzył pierwszy w Polsce Instytut Pobierania (przetaczania) i Konserwacji Krwi przy Szpitalu Głównym Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie pod kierownictwem Henryka Gnoińskiego. Już rok później uruchomiono w Łodzi Centralną Stację Wypadkową z Ośrodkiem Przetaczania Krwi, a w 1938 powstał Ośrodek Przetaczania Krwi w Krakowie. Honorowymi krwiodawcami w czasie II wojny światowej były najczęściej kobiety.W okresie powojennym Polski Czerwony Krzyż zajął się odbudową placówek ochrony zdrowia, a w tym także pracujących na ich potrzeby stacji krwiodawstwa. Pierwsza z nich utworzona została w marcu 1945r. w Łodzi. Do roku 1948 było już ich 8 w różnych częściach kraju.Upaństwowienie w 1958 roku szpitali, placówek opieki zdrowotnej, stacji pogotowia i stacji krwiodawstwa nie zakończyło jednak aktywności Polskiego Czerwonego Krzyża na polu krwiodawstwa. Zakończyło się - tylko płatne oddawanie krwi. Rok 1958 traktowany jest również jako oficjalny początek honorowego krwiodawstwa w Polsce. Właśnie w 1958 pozyskiwano 2,5% krwi od honorowych dawców, a w 1992 roku już 99%! Kolejne lata, to aktywna działalność honorowych dawczyń i dawców krwi, którzy rozumiejąc znaczenie leczenia krwią i lekami krwiopochodnymi prężnie włączają się w rozwój ruchu czerwonokrzyskiego. Powołują do życia kluby Honorowych Dawców Krwi, które są faktycznie „ŻYWYMI BANKAMI KRWI”.

Z Żywiecczyzny popłynęło ponad 1000 litrów krwi

Od listopada 2021 do dnia dzisiejszego zorganizowane zostały w powiecie żywieckim 24 akcje poboru krwi, dzięki którym pozyskano 236 litrów i 400 ml krwi. Klub HDK PCK przy UM w Żywcu - 7 akcji /jedną odwołano/, pobrano 77 litrów 950ml krwi.Klub HDK PCK Radziechowy-Wieprz - 5 akcji, pobrano 40 litrów 950ml krwi. + akcja 20 listopadaKlub HDK PCK przy UG Łękawica – 3 akcje, pobrano 28 litrów 350ml krwi.Klub HDK PCK przy UG w Koszarawie – 2 akcje /jedną odwołano/, pobrano 11 litrów 700 ml krwi.Klub HDK PCK przy UG w Czernichowie 3 akcje /jedną odwołano/, pobrano 27 litrów 600 ml krwi.W szkołach ponadpodstawowych zorganizowano 4 akcje poboru krwi pozyskując 49 litrów i 850 ml krwi. W tym roku pozostała do przeprowadzenia akcja poboru krwi w ZSAiO w Żywcu - Moszczanicy. W Punkcie Poboru Krwi w Żywcu zarejestrowano 1986 dawczyń i dawców od których pobrano ponad 850 litrów krwi .Łącznie w 2021r. udało się pozyskać ogółem 1008 litrów i 650ml krwi.- Te liczby robią wrażenie, ale nie to jest najważniejsze - mówił podczas gali Paweł Tomiczek prezes Klubu HDK PCK przy Urzędzie Miejskim w Żywcu. - Najważniejsze, że wszyscy - we współpracy z samorządem - działamy w jednej sprawie - dla ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka… - podkreślał.Gala była okazją do podziękowań dla oddających krew oraz najbardziej wspierających działalność stowarzyszenia w ostatnich latach.Za długoletnią działalność wolontariacką, systematyczne wspieranie Polskiego Czerwonego Krzyża w Żywcu w skuteczną realizację zadań statutowych stowarzyszenia zostali wyróżnieni: Medalem ZASŁUŻONY HONOROWY DAWCA KRWI ZASŁUŻONY DLA ZDROWIA NARODU zostali wyróżnieni:- Paweł Piotr Latacz - Marek Pszczółka- Daniel Baruciak - Andrzej Musiał- Paweł Kupczak - Rafał Satława- Andrzej Roczyna - Piotr WieczorekOdznaką ZASŁUŻONY HONOROWY DAWCA KRWI Io zostali wyróżnieni:- Tomasz Staszkiewicz - Irena Wolanin- Lucyna Stasica - Krzysztof Janik /I i IIo/- Andrzej KudziaO oprawę artystyczną gali zadbali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych.

Relacja z IV Gali Polskiego Czerwonego Krzyża w Żywcu
Polska - Arabia Saudyjska. Strefa Kibica na Stadionie Śląskim
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE