Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki w Radziechowach-Wieprzu z dofinansowaniem

2020-05-13 14:31
Warsztaty dawnych rzemiosł jednak w sieci
Autor: Foto: Marek Jurasz

Warsztaty dawnego rzemiosła muszą przenieść się do sieci

Dobre wieści z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki w Radziechowach-Wieprzu otrzymało dofinansowanie na realizację wniosku „Nasze dziedzictwo: rzemiosło - kultywowanie tradycji przodków poprzez warsztaty międzypokoleniowe” z programu „Kultura ludowa i tradycja”.

- Cieszymy się bardzo z tego dofinansowania - przyznaje Agnieszka Biegun - dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Promocji, Turystyki w Radziechowach-Wieprzu.

- Celem tego projektu jest upowszechnianie rzemiosła poprzez umożliwienie nauki tworzenia wyrobów z zakresu kultury i tradycji górali żywieckich w takich dziedzinach jak tkactwo, tworzenie kierpców, garncarstwo, plecionkarstwo czy bibułkarstwo. Uczestnicy mają także poznać tajniki haftowania oraz tradycyjnego rzeźbiarstwa - wyjaśnia dyrektorka GCKPT w Radziechowach-Wieprzu.

Zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt uzyskał dotację w wysokości 25 000 zł. Ze względu na pandemię i warsztatowy charakter tego przedsięwzięcia pomysłodawcy podjęli decyzję, by przekwalifikować spotkania na warsztaty on-line. - Pandemia pokrzyżowała nam plany, ale jakoś musimy sobie poradzić - dodaje dyrektorka.

- Teraz gdy musimy przekwalifikować ten projekt, jego celem stanie się tworzenie cyklu warsztatów on-line. Chcemy by dzięki instruktażom, odbiorcy mogli poznać tajniki dawnych fachów i sami potrafili wykonać dawne przedmioty użytkowe - tłumaczy.

Wszystko wskazuje więc na to, że już niebawem - działania edukacyjne - mające służyć popularyzacji starych, często zapomnianych już rzemiosł - odbywać się będą przy wykorzystaniu najnowszych technologii. To dopiero współpraca międzypokoleniowa…

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE