Dworzec w Cieszynie najlepszy w całej Polsce

2022-11-18 10:34
Cieszyn z tytułem Dworca Roku 2022
Autor: Miasto Cieszyn

Wielkie wyróżnienie dla dworca kolejowego w Cieszynie. Obiekt został laureatem ogólnopolskiego konkursu "Dworzec Roku 2022". O jego zwycięstwie zadecydowała funkcjonalność połączona z względami estetycznymi.

Od wczoraj oficjalnie możemy powiedzieć, że w Cieszynie znajduje się najlepszy dworzec kolejowy w Polsce! Obiekt z tej miejscowości zdobył główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Fundację Prokolej i Fundacji Grupy PKP. Do finałowego etapu plebiscytu zakwalifikowało się łącznie 10 dworców z całej Polski.

Laureat tegorocznego konkursu posiada bogatą i barwną historią. Wzmianki o przystanku kolejowym w Cieszynie na miejscu dzisiejszego dworca sięgają już 1888 roku. Znalazł się on wówczas na linii Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich, łączącej Morawy, Śląsk Cieszyński i Galicję. Obecnie samorządowy dworzec kolejowy w Cieszynie to nowoczesny komunikacyjny węzeł przesiadkowy z odrestaurowanym budynkiem głównym.

O zwycięstwie Cieszyna w konkursie zadecydowało połączenie względów praktyczno-estetycznych. Jak czytamy w uzasadnieniu jury:

Kapituła konkursu doceniła przede wszystkim jego walory użytkowe oraz skuteczne połączenie funkcji: komunikacyjnej, czyli sprawnej obsługi podróżnych, kulturowej, rozumianej jako zachowanie wartości architektonicznych i historycznych oraz społecznej służącej integracji społeczności lokalnej.

Zwycięstwo Cieszyna jest kolejnym powodem, by odwiedzić to malownicze miasto. Któż nie chciałby zobaczyć najlepszego dworca w całym kraju? Warto też na własnej skórze przekonać się, czy decyzja jury konkursowego jest uzasadniona i obiekt rzeczywiście zasługuje na tak duże wyróżnienie.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE