Do szewieckiego! Asysta Żywiecka zaprezentowała widowisko historyczne

2022-06-20 11:38

Tegoroczne Dni Żywca - mocno wpisały się w rok rzemiosła - obchodzony w całym województwie śląskim

Nie mogło zabraknąć uroczystej sesji rady miejskiej, połączonej z wpisami do tzw. Złotej Księgi osób zasłużonych dla miasta. Jednym z najważniejszych elementów żywieckiego świętowania był również wybór cechmistrza cechu szewskiego - czyli widowisko historyczne zaprezentowane przez członków Stowarzyszenia Asysta Żywiecka na dziedzińcu żywieckiego zamku. - Powrót do dawnej tradycji, to olbrzymie wyzwanie i radość dla Żywczaków - zgodnie przyznawali po prezentacji członkowie asysty.

Przez kilkaset lat nie mieliśmy w Żywcu wybranego żadnego cechmistrza... teraz tradycji stało się zadość - przyznawał z dumą Krzysztof Dziedzic, który wcielił się w rolę nowo wybranego cechmistrza żywieckich szewców. - Nie jesteśmy aktorami, ani tancerzami, ale całe serce wkładamy w kultywowanie tego, co przekazali nam dziadowie.- Świetnie, że to zostało odtworzone i pokazane szerszej publiczności - przyznała w rozmowie z nami - Renata Studencka. - Bardzo chciałabym, by ta tradycja przetrwała, tak samo, jak dumne noszenie obywatelskiego stroju mieszczańskiego - podsumowała nasza rozmówczyni.

Publiczność, która zawitała na żywiecki zamek - była zachwycona tym, co zobaczyła - a podziwiać mogła nie tylko samą ceremonię wyboru cechmistrza, ale i zrekonstruowane dawne tańce.

- Cudownie! Pięknie im to wyszło... - ale nie ma co się dziwić, to są Żywczaki - Putosze, oni to mają po prostu we krwi, i to widać - gratulowała obecna na widowni Maria Kastelik.

Widowisko ściśle opierało się na źródłach historycznych - zapisanych w dawnych dokumentach cechowych oraz najważniejszej kronice żywieckiej - Andrzeja Komonieckiego. Opracowaniem materiału historycznego oraz stworzeniem scenariusza widowiska zajęła się Dorota Firlej - kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Wybór nowego cechmistrza cechu szewskiego - czyli widowisko historyczne na żywieckim zamku
Do szewieckiego! Dawny taniec odtworzony przez Asystę Żywiecką
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE