Czy w Bielsku-Białej powstanie cerkiew prawosławna? Jej budowa może rozpocząć się już wkrótce

i

Autor: Pixabay

Czy w Bielsku-Białej powstanie cerkiew prawosławna? Jej budowa może rozpocząć się już wkrótce

2023-03-21 12:58

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej radni z Bielska-Białej zagłosują nad projektem uchwały w sprawie przekazania parafii prawosławnej pw. Świętej Trójcy w użytkowanie wieczyste działki na zbiegu ul. Jeżynowej i Rysiej. Jeżeli uchwała zostanie przyjęta, parafia będzie mogła przystąpić do pracy nad wzniesieniem cerkwi, która ma zostać w całości wybudowana w ciągu 3 lat.

Użytkowanie wieczyste z dużą bonifikatą

Wierni należący do parafii prawosławnej Świętej Trójcy w Bielsku-Białej obecnie uczestniczą w nabożeństwach organizowanych w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Proboszcz prawosławnej parafii, ks. Marcin Bielawski w rozmowie z Radiem Bielsko stwierdził, że na nabożeństwa regularnie uczęszcza około 60-80 osób, jednak wiernych na terenie Bielska-Białej może być znacznie więcej. Należy tutaj też pamiętać, że w styczniu 2023 roku podstawie dekretu prawosławnego biskupa łódzkiego oraz poznańskiego powstała parafia prawosławna pw. Świętej Trójcy w Bielsku-Białej. Wcześniej w mieście funkcjonował jedynie punkt duszpasterski.

Wiele wskazuje na to, że wyznawcy prawosławia w ciągu najbliższych kilku lat będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach celebrowanych we własnej świątyni. Temat budowy cerkwi prawosławnej w Bielsku-Białej trwa już od jakiegoś czasu. W 2020 roku władze Bielska-Białej wytypowało 10 lokalizacji, w których mogłaby stanąć świątynia.Ostatecznie wytypowano działkę na zbiegu ulic Jeżynowej i Rysiej. Zgodnie z projektem uchwały, który będzie omawiany podczas marcowej sesji Rady Miejskiej, teren ten zostanie oddany bielskiej parafii prawosławnej w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat. Na pierwszą opłatę i kolejne opłaty roczne parafii zostanie udzielona bonifikata na poziomie 80%, a więc taka, jak w przypadku świątyni katolickiej.

W Bielsku-Białej ma powstać niewielka, drewniana cerkiew

Zgodnie z projektem uchwały,budowa cerkwi ma rozpocząć się w ciągu 6 miesięcy od zawarcia aktu notarialnego w użytkowanie wieczyste, a zakończenie prac ma nastąpić w ciągu trzech lat. Przedstawiciele parafii jeszcze przed Wielkanocą chcą tam postawić drewniany krzyż. Jak donosi portal bielsko.biala.pl, będzie to niewielka drewniana świątynia o metrażu ok. 100 mkw z ołtarzem i pomieszczeniami gospodarczymi. Plan zakłada również budowę domu parafialnego. Koszty budowy obiektów nie są jeszcze znane.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE