Cenne dzieło wróciło na zamek. Gotycki obraz po blisko trzech latach konserwacji znowu zachwyca

2020-02-03 12:56
Gotyckie dzieło wraca na zamek
Autor: Katarzyna Graboń

W żywieckim Muzeum Miejskim w Starym Zamku można już podziwiać wyjątkowe szesnastowieczne dzieło po konserwacji. Na wystawę wrócił właśnie gotycki obraz „Święte rozmowy ze świętym Mikołajem i świętym Stanisławem”

Gotyckie dzieło znowu można oglądać na stałej ekspozycji Muzeum Miejskiego w Żywcu.

- Konserwacja trwała blisko trzy lata - wyjaśnia Patrycja Kucharzyk – konserwatorka dzieł sztuki, która już w 2017 podjęła się przeprowadzenia badań zabytku.


- Największym wyzwaniem była konserwacja techniczna – przyznaje. Choć obraz był zabezpieczony z tyłu drewnianą konstrukcją, nie wpływało to dobrze na stan warstwy malarskiej. Podstawą było dla mnie zabezpieczenie cennego obiektu. Konserwacja estetyczna, czyli odczyszczenie było w zasadzie jedynie dopełnieniem – wyjaśnia specjalistka z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.


Ostatnia konserwacja obrazu przeprowadzana była jeszcze w latach 60-tych.

Najnowszy eksponat to jeden z zaledwie czterech obrazów ocalałych z tragicznego pożaru zabytkowego drewnianego kościoła w Łękawicy, który doszczętnie spłonął w październiku 1992 roku.
Teraz odrestaurowane dzieło na stałe dołączy do kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie Sztuka sakralna Żywiecczyzny.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE