Były drzewa – nie ma drzew. Znikają. Mieszkańcy Żywca postanowili zająć się zielenią w mieście [ZDJĘCIA]

2020-02-06 14:59

Grupa mieszkańców miasta zaniepokojona znikaniem drzew postanowiła działać. Chcą zinwentaryzować drzewa w Żywcu, by objąć je ochroną. Chcą też stworzyć interaktywną mapę. Poznajcie szczegóły na beskidy.eska.pl.

Najpierw mieszkańcy chcą zinwentaryzować te drzewa, które rosną w ich mieście.

Musimy dowiedzieć się jaki mamy drzewostan. Bardzo zależy nam, by drzewa mogły pozostać w tym miejscu, w którym nieraz rosną od wieków – wyjaśnia jedna z mieszkanek Zabłocia – Anna Barabasz.

W ostatnim czasie mieszkańcy miasta sygnalizują, że przez wycinkę - drzewa w mieście po prostu znikają z dnia na dzień. – Okolice dworca kolejowego, główna droga prowadząca przez miasto, rynek czy osiedla mieszkaniowe – tam drzew po prostu ubywa – jednym tchem wylicza Magdalena Faber.

 

- Jak wynika z miejskich uchwał – w samym mieście do rejestru zabytków wpisanych jest zaledwie 49 drzew, w całym powiecie – drzew stanowiących pomniki przyrody jest zaledwie 90 – relacjonuje Anna Zięba. – Musimy na wstępie wiedzieć ile mamy drzew, którymi potencjalnie możemy się zaopiekować. Czy ochroną możemy objąć jedynie te najstarsze okazy o największym obwodzie, czy też możemy zająć się wszystkimi, które uda nam się zinwentaryzować – dodaje.

Szykujemy się do stworzenia interaktywnej mapy, na której każdy mieszkaniec Żywca będzie mógł nanieść ważne dla niego drzewo w jego własnej okolicy. – Chcielibyśmy, by w każdej z dzielnic miasta znaleźli się ambasadorzy, którzy zechcą zmierzyć, sfotografować i opisać cenne dla nich zielone okazy – zaznacza Anna Barabasz.

Grupa zapaleńców wyruszy w teren spod dworca kolejowego już w najbliższą środę 12-go lutego po 16-tej. W akcji inwentaryzacji drzew może wziąć udział każdy – ważne, by mieć ze sobą metr, coś do notowania oraz aparat fotograficzny.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE