Zelów: Tworzą książkę pełną kulinarnych i historycznych smaków

2020-05-20 16:33
zelów książka
Autor: Urząd Gminy Zelów

Ta książka będzie nie lada gratką nie tylko dla łakomczuchów, ale i miłośników lokalnej historii. Gmina Zelów sięga po wielokulturowe bogactwo swojego regionu i tworzy unikatową książkę kucharską z przepisami z dawnych lat. Są już pierwsze propozycje. Publikacja ma być gotowa do końca roku.

Autorami książki będą... sami mieszkańcy. Pomysłodawcy zbierają przepisy na polskie, czeskie, niemieckie i żydowskie potrawy związane z historią gminy Zelów. Wydawnictwo ma być pełne kulinarnych i historycznych smaków wynikających z zelowskiej wielokulturowości. Główny cel - utrwalić kulinarne tradycje mieszkańców gminy Zelów. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę i podzielić się oryginalnym przepisem.

Prace nad zelowską książką kucharską trwają w najlepsze. Akcję wstrzymała pandemia, ale powoli nabiera rozpędu.

- Mamy już potwierdzone, że zarówno mniejszość czeska w Zelowie, jak i mniejszość żydowska, mają już pewne propozycje potraw, które będą chciały zaprezentować w naszej publikacji. Czekamy tylko na odpowiedni czas, żeby się z nimi spotkać. Nie chcemy tylko suchych przepisów na kartce, ale chcemy też zobaczyć i sfotografować przygotowane wedle tych przepisów dania. Następnie zdjęcia wraz z opisem jak je przygotować chcemy umieścić w naszej publikacji. Mamy też informacje, że niektóre koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Zelów odszukują, lub odszukały już tego rodzaju przepisy z dawnych lat - mówi sekretarz gminy Krzysztof Borowski.

Organizatorzy akcji chcą zebrać wszystkie przepisy do końca sierpnia. Książka ma powstać jeszcze w tym roku.

Wszyscy, którzy chcieliby podzielić się swoimi przepisami na potrawy wpisujące się w konwencję tego wydawnictwa, a także związanymi z nimi historiami, czy anegdotami proszeni są o kontakt z zelowskim Referatem Promocji, Informacji i Strategii (pok. 122 -123, tel. 44 634 10 00).

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE