Powiększyła się rodzina sokołów wędrownych z Elektrowni Bełchatów. Cztery pisklaki są już zaobrączkowane

2022-05-18 15:52
Powiększyła się rodzina sokołów wędrownych z Elektrowni Bełchatów. Cztery pisklaki są już zaobrączkowane
Autor: PGE GiEK

Sokola rodzina z bełchatowskiej elektrowni znów się powiększyła. Tym razem na świat przyszły cztery pisklęta - trzy samiczki i jeden samiec. Dziś zostały zaobrączkowane.

To już czwarty lęg sokoła wędrownego w Elektrowni Bełchatów. Ten wyjątkowy gatunek ptaków zadomowił się w bełchatowskiej elektrowni już w 2019 roku na wysokości 75 metrów na jednej z galerii nawęglania. W kolejnych latach sokoły wędrowne gniazdowały na kolejnych galeriach nawęglania Elektrowni Bełchatów – w tym roku również pojawiły się w tym miejscu, pomimo, że od dwóch lat na dachu jednego z bloków energetycznych czeka na nie wyjątkowy, jeszcze niezamieszkały sokoli domek z pięknym widokiem na okolicę.

- Sokoły wędrowne to wyjątkowy i niezwykle wrażliwy gatunek. Jesteśmy dumni, że już czwarty rok z rzędu wybierają Elektrownię Bełchatów na miejsce powiększania swojej rodziny. Fakt, że osiedliły się właśnie tutaj, w bełchatowskiej elektrowni, jest potwierdzeniem dbałość spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna o środowisko naturalne. Codzienne zadania realizujemy z zachowaniem najwyższych standardów środowiskowych i być może właśnie aspekty środowiskowe zachęcają te wyjątkowe ptaki do wybierania naszych obiektów na miejsce do życia – podkreśla Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

W tym roku Ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, którzy obrączkowali sokole pisklęta, rozpoznali wśród potomstwa 3 samiczki i jeden samiec. Cała czwórka jest zdrowa i niebawem opuści rodzinne gniazdo.

Sokoły wędrowne o wielu lat darzą elektrownie i elektrociepłownie PGE wyjątkową sympatią. Gniazda tego rzadkiego gatunku latających drapieżników znajdują na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu. Obserwacja życia sokołów wędrownych cieszy się ogromną popularnością i jest okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat prac związanych z odbudową populacji jednego z najrzadszych ptaków objętych ścisłą ochroną.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Czy wierzysz, że bociany przynoszą szczęście?
Sowie dziecko wypadło z gniazda
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE