Powiększyła się rodzina sokołów wędrownych z Elektrowni Bełchatów. Cztery pisklaki są już zaobrączkowane

i

Autor: PGE GiEK

Powiększyła się rodzina sokołów wędrownych z Elektrowni Bełchatów. Cztery pisklaki są już zaobrączkowane

2022-05-18 15:52

Sokola rodzina z bełchatowskiej elektrowni znów się powiększyła. Tym razem na świat przyszły cztery pisklęta - trzy samiczki i jeden samiec. Dziś zostały zaobrączkowane.

To już czwarty lęg sokoła wędrownego w Elektrowni Bełchatów. Ten wyjątkowy gatunek ptaków zadomowił się w bełchatowskiej elektrowni już w 2019 roku na wysokości 75 metrów na jednej z galerii nawęglania. W kolejnych latach sokoły wędrowne gniazdowały na kolejnych galeriach nawęglania Elektrowni Bełchatów – w tym roku również pojawiły się w tym miejscu, pomimo, że od dwóch lat na dachu jednego z bloków energetycznych czeka na nie wyjątkowy, jeszcze niezamieszkały sokoli domek z pięknym widokiem na okolicę.

- Sokoły wędrowne to wyjątkowy i niezwykle wrażliwy gatunek. Jesteśmy dumni, że już czwarty rok z rzędu wybierają Elektrownię Bełchatów na miejsce powiększania swojej rodziny. Fakt, że osiedliły się właśnie tutaj, w bełchatowskiej elektrowni, jest potwierdzeniem dbałość spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna o środowisko naturalne. Codzienne zadania realizujemy z zachowaniem najwyższych standardów środowiskowych i być może właśnie aspekty środowiskowe zachęcają te wyjątkowe ptaki do wybierania naszych obiektów na miejsce do życia – podkreśla Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

W tym roku Ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, którzy obrączkowali sokole pisklęta, rozpoznali wśród potomstwa 3 samiczki i jeden samiec. Cała czwórka jest zdrowa i niebawem opuści rodzinne gniazdo.

Sokoły wędrowne o wielu lat darzą elektrownie i elektrociepłownie PGE wyjątkową sympatią. Gniazda tego rzadkiego gatunku latających drapieżników znajdują na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu. Obserwacja życia sokołów wędrownych cieszy się ogromną popularnością i jest okazją do rozpowszechniania wiedzy na temat prac związanych z odbudową populacji jednego z najrzadszych ptaków objętych ścisłą ochroną.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Sonda
Czy wierzysz, że bociany przynoszą szczęście?
Sowie dziecko wypadło z gniazda