Antonov

i

Autor: Marcin Cieślik

ciekawostka

W Przylepie mamy samolot gaśniczy Antonov AN2

2023-07-22 21:26

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze posiada wiele maszyn, które pozwalają poruszać się po lądzie oraz po powietrzu w poszukiwaniu pożarów. Jedną z takich maszyn jest samolot gaśniczy Antonov AN2. To jedyny Antonov na usługach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Zielonogórskie Lasy Państwowe dysponują jednym samolotem gaśniczym oraz jednym samolotem zwiadowczym. 

Lasy Państwowe, wykorzystują statki powietrzne (samoloty i śmigłowce) do wykonywania zadań gospodarczych, w tym głównie do ochrony przeciwpożarowej lasu, ograniczania populacji szkodliwych owadów i monitorowania oraz rejestrowania stanu lasu. Zastosowanie samolotów do wykrywania i gaszenia pożarów lasu wymaga zorganizowania leśnych baz lotniczych (LBL). Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze znajduje się jedna Leśna Baza Lotnicza w Przylepie k./Zielonej Góry. W celu skrócenia dolotu samolotów gaśniczych do miejsca pożaru, wyznaczona została również tzw. sieć „lądowisk operacyjnych”, które są niezbędne podczas prowadzenia działań gaśniczych w kompleksach leśnych.

Patrolowanie terenu z samochodów patrolowogaśniczych! Każde nasze nadleśnictwo posiada taki pojazd, a jest ich 20 na terenie naszej dyrekcji. Do tego możemy zadysponować samolot gaśniczy, który stacjonuje w leśnej bazie w Przylepie. 

Mówi Marcin Cieślik z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Samolot przeznaczony do gaszenia pożarów w naszym regionie to Antonov AN2 – ten jest w stanie przelecieć ponad 800 kilometrów. Antonov posiada zbiornik główny na wodę o pojemności 1700 litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 60 litrów . Dzięki temu możliwy jest wylew o charakterze „bomby wodnej”. Wylew pasowy o długości około 300 metrów i szerokości 5 metrów. Powierzchnia gaszona przez samolot to około 0,15 ha. 

To jedyny Antonov, który jest na usługach regionalnej dyrekcji lasów państwowych

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE